Yönetimde etkinlik ve verimlilik açısından rasyonel zaman yönetimi ve Sivas ilinde bir uygulama
Rational time management according to effectiveness and efficiency at management and a case study in Sivas
  1. Tez No: 63970
  2. Yazar: ABDULLAH YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
ÖZET Bireylerin amaçlarına ulaşabilmelerinin en iyi yolu faaliyetlerini örgüt yapısı içerisinde gerçekleştirmeleridir. Örgütler, bireylerin aktivitelerini gerçekleştirebilmeleri için çeşitli önemli kaynaklara ihtiyaç duyarlar. Bu kaynaklardan birisi, diğerlerinden oldukça farklı özelliklere sahip olan zaman kaynağıdır. Örgütün sahip olduğu kaynakları en etkin ve verimli şekilde kullanılmasından sorumlu olan yöneticiler, bu amacı gerçekleştirmede başarılı olmak istiyorlarsa zamanlarını en etkin şekilde kullanmak mecburiyetindedirler. Zaman kaynağı diğer kaynaklara benzemez. Çünkü, satın alınamaz, satılamaz, kiralanamaz, ödünç verilemez, ödünç alınamaz, depolanamaz, çoğaltılamaz, üretilemez, değiştirilemez. Yapılabilecek tek şey harcanmasıdır. Zaman yönetimi, zaman faktörü göz önünde bulundurularak, kaynakların etkin kullanımı demektir. Bireyler bu sayede bireysel amaçlarını başarmada etkin olurlar. Zaman yönetimi bir süreçtir. Analizyapma, planlama, sonrasında tekrar analiz yapma ve tekrar planlama şeklinde devam eden bir süreçtir. Bu çalışma; kavramsal çerçeve, rasyonel zaman yönetimi, ampirik çalışma ile sonuç ve öneriler olmak üzere dört bölümden meydana gelmektedir. İlk bölümde etkinlik, verimlilik ve zaman kavramları ile bunlar arasındaki ilişkiler anlatılmaktadır. İkinci bölümde“Rasyonel Zaman Yönetimi”başlığı altında“kişisel zaman yönetimi”ve“örgütsel zaman yönetimi”konulan anlatılmış ve yöneticilerin zamanlarını yönetmelerini etkileyen/engelleyen faktörler ile bunlara karşı alınması gereken tedbirler ele alınmıştır. Araştırmanın ampirik çalışma kısmı olan üçüncü bölüm; giriş, yöntem, bulgular ve yorumlar olmak üzere üç alt bölümden meydana gelmiştir. Sonuç ve öneriler bölümünde ise, gerek teorik gerekse ampirik çalışma kısımlarından elde edilen sonuçlar belirtilmiş ve rasyonel zaman yönetimi ile ilgili önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT The best way for men to achieve their aims is to institute their activities in the form of organizations. These organizations need to have certain resources to better themselves and go ahead with their activities. One of these resources, which is quite different than others, is time. Directors, who are responsible for utilization of existing resources in these organizations, have to use time in the most effective way if they want to be successful. Time is not like other resources, because it can not be bought, sold, rent, stolen, borrowed, lent, stored, saved, multiplied, manufactured, or changed. All it can be done is spent. Time management means the effective use of individuals resources, including time, in such a way that that individuals are effective in achieving important personal goals. Time management is a continuous, ongoing process of analyzing, planning, reanalyzing, and replanning. This study divided into four chapters cover conceptual framework, rational time management, empirical study, and conclusion and suggestions. In the first chapter, effectiveness, efficiency and time concepts, and relations with each other are clarified. In the second chapter, under the heading of“rational time management”, individual time management and organizational time management subjects are delineated and factors which prevent/effect managers' times and managing, and measures which have to be taken to these factors are covered. Third chapter related with empirical survey divided three sub-chapters covers introduction, method, findings and interpretations. In the chapter of conclusion and suggestions, results from either theoretical or empirical study are brought out and suggestions related with rational time management are made.