Metropol kentlerde iklim değişikliği politikaları: İyi uygulamalar ve Türkiye'de durum
Climate change policies in metropolitian cities: Good practies and situation in Turkey
- Tez No: 639694
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET MUTLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 297
Özet
İklim değişikliği etkilerinin artması, iklim değişikliğine uluslararası alanda çözüm bulma çalışmalarını arttırmış, ülkeler almış oldukları sorumluluklar ile iklim değişikliği ile mücadele etmeye başlamıştır. Uluslararası alanda, ülkeler tarafından yürütülen politikaların iklim değişikliği çözüm sürecinde yeterli etkiyi yaratamaması, iklim değişikliğinin kentler üzerinde daha ağır sonuçlar ortaya çıkarması ve iklim değişikliğinin yerel yönetim birimleri tarafından kentlerde sunulan hizmetlerden kaynaklanması yerel yönetimlerin iklim değişikliği mücadelesinde ön planda yer almasını sağlamıştır. Metropol kentlerdeki hızlı nüfus artışı, sürekli gelişen sanayi, fosil yakıt kullanımları, sunulan yerel hizmetler ve üretim ve tüketim şekilleri iklim değişikliği üzerindeki baskıyı arttırırken, iklim değişikliği sonucu ortaya çıkan etkilere karşı kırılganlıkları da arttırmakta ve bu durum kentlerin iklim değişikliği mücadele sürecinde yer almasını zorunlu kılmaktadır. Yerel yönetimler, yerel, ulusal ve uluslararası alanda taraf oldukları uluslararası anlaşmalar, birlikler ve kuruluşlar kapsamında özellikle 2012 yılından sonra taahhüt etkileri sera gazı azaltım ve uyum politikalarını belirlemiş, iklim değişikliği eylem planlarını hazırlamışlardır. Kent yönetimleri, zaman içerisinde ülkelerinin almış olduğu sorumluluklardan daha fazla sorumluluk alarak uluslararası alanda öncü role sahip olmuşlardır. Kentler özellikle 'Belediye Başkanları Küresel İklim ve Enerji Sözleşmesi' kapsamında etkinliklerini arttırmış ve taahhüt ettikleri emisyon azaltım oranları doğrultusunda eylem planlarını hazırlamışlardır. Dünyadaki kent yönetimlerinin iklim değişikliği mücadele süreçleri incelenirken, Türkiye'deki durumu ortaya koymak amacıyla Antalya Büyükşehir Belediyesi, Bursa Büyükşehir Belediyesi ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin iklim değişikliği mücadele süreçleri incelenmiş; kentlerin 'Belediye Başkanları Küresel İklim ve Enerji Sözleşmesi' kapsamında taahhüt ettikleri emisyon azaltım oranları doğrultusunda hazırladıkları eylem planları Türkiye'deki büyükşehir belediyelerinin iklim değişikliği mücadele süreçlerini ortaya koymak amacıyla incelenmiştir. İncelenen kent yönetimlerinin karşılaştırması yapılarak, iklim değişikliği ile mücadele etmek isteyen yerel yönetimlerin yararlanabileceği azaltım ve uyum politikaları derlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The increase in climate change impacts has increased efforts to find solutions to climate change internationally, and countries have started to fight climate change with their responsibilities. Internationally, the policies implemented by countries in the failure to produce a sufficient effect of the solution to climate change climate change climate change and the emergence of more severe consequences on the city of in the city because the services offered by local government units due to local governments in the forefront in the struggle for climate change have resulted in taking place. Rapid population growth in the metropolitan cities, evolving industry, fossil fuel usage, and consumption and production patterns climate change increases the pressure on the local services offered and the resulting effects on climate change also increases the vulnerability of the city against climate change and this obliges to take part in the process of fighting. Local governments, local, national and international arena party to international agreements, the scope of associations and organizations, in particular reduction commitments effects of greenhouse gases after the year 2012 and has set its cohesion policy, have prepared climate change action plans. Examined the scope of work in Atlanta (United States), Cape Town (South Africa) and Paris (France) the city government of climate change impacts on the emergence of cities and of the country in the international arena, look for solutions initiated the process of fighting climate change on a local scale to start with. City governments have taken a leading role in the international arena by taking more responsibilities from their country's responsibilities over time. Cities have increased their effectiveness especially within the scope of 'Global Covenant of Mayors for Climate and Energy Agreement' and prepared their action plans in line with their emission reduction rates. While the climate change fighting processes of urban governments in the world were examined, the climate change fighting processes of Antalya Metropolitan Municipality, Bursa Metropolitan Municipality and Istanbul Metropolitan Municipality were examined in order to reveal the situation in Turkey; the action plans prepared by the mayors of cities in line with the emission reduction rates they have committed under the 'Global Covenant of Mayors for Climate and Energy Agreement' have been examined in order to demonstrate the climate change fighting processes of metropolitan municipalities in Turkey. The comparison of the examined urban governments was made and the policies of freeing and adaptation that local governments that wish to combat climate change could benefit from were compiled.