Kişisel sağlık desteği için yapay zeka tabanlı mobil uzman sistem uygulaması geliştirilmesi
Developing an artificial intelligence based mobile expert system application for personal health support
- Tez No: 639760
- Danışmanlar: DOÇ. DR. UTKU KÖSE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
İnsan yaşam kalitesinin artırılması noktasında teknoloji ve sağlık sektörünün etkin iş birliği son derece önemlidir. Bu noktada, bilgisayar ve iletişim teknolojilerinin gelişimi, pratik çözümleri de beraberinde getirmekte ve sağlık desteği hastane ve tıp merkezlerinin dışına çıkarak insanlarla buluşabilmektedir. Mobil sağlık (mSağlık) çözümleri günümüzde bu doğrultuda kullanılan etkin araçlar arasındadır. Akıllı telefonların piyasaya sürülmesiyle birlikte mSağlık çözümleri büyük popülarite kazanmıştır. mSağlık sistemlerinin genel amacı, hastalıklar hakkında daha detaylı verilere ulaşmak, zamandan ve paradan tasarruf etmek, hastaları ve sağlık sektörünü iyileştirmektir. Bir mSağlık uygulaması birden fazla süreci ve yöntemi içinde barındırabilmesi bakımından sadece yazılım veya sadece donanım uygulamalarına göre kompleks bir yapıda karşımıza çıkmaktadır. Bu tez çalışmasının amacı, liteatürde yer alan çözümlerden yola çıkarak ve daha iyi bir çözüm için muhtemel ihtiyaçları göz önünde bulundurarak, Yapay Zeka destekli, uzman sistem tabanlı bir mSağlık uygulaması ortaya koymaktır. Tez sürecinde, Yapay Zeka desteğiyle birlikte, kullanıcılara günlük hayattaki yaygın sağlık problemlerine karşı dinamik destek sağlayan bir mobil yazılım ortaya koyulmuş ve yazılımın kullanılabilirlik ile birlikte ve kullanıcı gözünden değerlendirilme çalışmaları gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Effective collaboration between technology and health sector is too important for improving the quality of human life. At this point, development of computer and communication technologies provides practical solutions in this manner, and health support can meet people by coming out of hospitals and medical centers. Mobile health (mHealth) solutions are known among effective tools used nowadays. Especially appearance of smart mobile phones, mHealth solutions have gained great popularity recently. General objective of mHealth systems is to access more detailed data on diseases, save time-money, and improve patients life quality by supporting the health sector widely. A typical mHealth application can accommodate more than one process and method by running effective complex structure of both hardware and software. Objective of this thesis work is to develop an expert system-based mHealth application that takes Artificial Intelligence support by considering previously introduced solutions from the literature and employing possible requirements for a better solution. Along the thesis work process, a mobile software system having Artificial Intelligence support and providing dynamic support against the common health problems in daily life was introduced and it was evaluated via usability and user oriented evaluation tasks.