Kızılçam (Pinus brutia ten.) kesim artıklarının kızılçam fidan morfoloji ve kalitesine etkisi
Effect of logging residues on seedling morphology and quality in brutian pine (Pinus brutia ten.)
  1. Tez No: 639772
  2. Yazar: DURMUŞ ÇETİNKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEBİ BİLİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Ülkemiz ormanlarında en fazla yayılış gösteren asli orman ağacı türü olan Kızılçam'dan üretim sonrasında elde edilen kesim artıklarının(ağaç kabuğu, dal ve ibre) fidan morfolojisine etkisinin araştırıldığı“Kızılçam (Pinus brutia ten.) kesim artıklarının kızılçam fidan morfoloji ve kalitesine etkisi”başlıklı tez çalışmasında, tohum kaynağının önemi, tohum ve fidan morfolojik özellikleri, kesim artıklarının fidan gelişimine etkilerinin araştırılması hedeflenmiştir. Karsantı ve Cehennemdere orijinli tohumların çimlenmeden itibaren (2018-2019) gelişme performansları değerlendirilmiştir. Yapılan değerlendirmeler sonucunda, kesim artıklarından elde edilen kabuk, dal ve ibre işlemlerinin her iki tohum kaynağından elde edilen fidanların gelişimlerini pozitif yönde etkilediği tespit edilmiştir. Elde edilen sonuçlar ışığında, kabuk işleminin en başarılı işlem olduğu onu ise dal ve ibre işlemlerinin, takip ettiği görülmüştür. Kontrol işlemi ise en düşük büyüme performansını sergilemiştir.
Özet (Çeviri)
The effect of cuttings residues (Pinus brutia ten.) On the morphology of cuttings obtained from red pine, which is the primary forest tree species that shows the most prevalence in the forests of our country, after the production is investigated. In the thesis titled entitled, it is aimed to investigate the importance of seed source, morphological features of seed and seedlings, the effects of cut residues on seedling development. The performance of seeds of Karsanti and Cehennemdere since germination (2018-2019) was evaluated. As a result of the evaluations, it has been determined that the bark, branch and needle processes obtained from the cut residues positively affect the development of the seedlings obtained from both seed sources. In the light of the obtained results, it was seen that the shell process was the most successful one, followed by branch and needle operations. The control process had the lowest growth performance.