Mersin ili Çamlıyayla ilçesi kızılçam (Pinus brutia Ten.) doğal gençleştirme sahasında gençlik bakımlarının büyüme ve gelişmeye etkisi
The effect of regeneration care on growth and develoment at red pine (Pinus brutia Ten.) natural regeneration site in Çamlıyayla district of Mersin
  1. Tez No: 949090
  2. Yazar: AYŞE KAYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FİGEN ÇAKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu çalışmada, kızılçam (Pinus brutia Ten.) meşcerelerinde uygulanan gençlik bakımlarının, fidanların büyüme performansına olan etkileri araştırılmıştır. Araştırma, gençlik bakımı yapılan (müdahale) ve yapılmayan (kontrol) alanlarda yürütülmüş olup, her biri 100 m² (10x10 m) büyüklüğünde toplam 10 deneme parselinde gerçekleştirilmiştir. Parsellerdeki bireylerin boy (cm) ve çap (cm) ölçümleri, Mart 20203 (vejetasyon dönemi başlangıcı) ve Kasım 2023 ve 2024 (vejetasyon dönemi sonu) aylarında olmak üzere üç farklı zamanda yapılmıştır. Ölçümler sonucunda elde edilen veriler, öncelikle normal dağılıma uygunluk açısından Shapiro-Wilk testi ile analiz edilmiştir. Ölçümlerin zamansal değişimleri, tekrarlanan ölçümlerde varyans analizi (Repeated Measures ANOVA) ile değerlendirilirken, bakım uygulanan ve uygulanmayan alanlar arasındaki farklılıkların belirlenmesinde bağımsız örneklem t-testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of tending practices on growth performance of Turkish red pine (Pinus brutia Ten.) seedlings were investigated. The research was conducted in both tended (intervention) and non-tended (control) plots, comprising a total of 10 experimental plots, each measuring 100 m² (10x10 m). Height (cm) and diameter (cm) of seedlings were measured at three distinct time points: March 2023 (beginning of vegetation period), and November 2023 and 2024 (end of vegetation periods). Initially, data were analyzed for normality using the Shapiro-Wilk test. Temporal changes in measurements were assessed using Repeated Measures ANOVA, while differences between tended and non-tended plots were examined through independent samples t-test.