Akut cinsel istismar ve saldırı olgularında güncel teknoloji ve laboratuvar kullanımı ile raporlandırma standardizasyonu çalışması
Study of reporting standards through the implementation of current technology and laboratory experimentation on acute sexual abuse and assault cases
- Tez No: 639784
- Danışmanlar: PROF. DR. METE KORKUT GÜLMEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Adli Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
Giriş ve amaç: Cinsel şiddet, cinsiyet ayrımı olmayan, tüm yaş gruplarında karşılaşılabilecek bir suçtur. Kız ve erkek çocukları, kadınlar, yaşlılar, bedensel-mental yetersizliği bulunanlar ve erkekler dahil herkes bu suçun mağduru olabilmektedir. Ancak dünya genelinde olgu sayılarına bakıldığında, bu şiddete en çok maruz kalanların kadınlar ve çocuklar olduğu görülmektedir. Cinsel şiddet olgularının yönetimi; kompleks, dikkat gerektiren, hassas, uzun süreli bir dönemi kapsayan ve multidisipliner bir yaklaşım gerektiren çok aşamalı bir süreçtir. Çalışmamızda cinsel şiddet iddiası ile başvuran olgular incelenerek; zamanında yapılan kaliteli bir adli tıbbi muayenenin önemini gösterebilmek, güncel teknoloji ve laboratuvar kullanımı ile raporlandırma standardizasyonunu sağlayabilmek amaçlanmıştır. Gereç ve yöntem: Çalışmamızda, 2017 ve 2019 yılları arasında Anabilim dalımıza cinsel saldırı/istismar iddiası ile yönlendirilen, iddiaya konu olayların ilk yedi günü içerisinde gerçekleşmiş olan 203 olgu özellikleri incelenmiştir. Bulgular: Cinsel şiddet mağduru olduğu iddiasıyla muayene ve değerlendirmeleri yapılan olgular incelendiğinde; mağdurların en yüksek oranda 15-17 yaş kategorisinde ve kız çocuğu olduğu, erkek cinsiyette yabancı uyruklu olma oranının kadın cinsiyete göre anlamlı olarak yüksek olduğu, mağdur ve fail arasında sosyal medya üzerinden tanışma öyküsü varlığının yalnızca kız çocuğu/kadın grubunda ve %20,7 oranında görüldüğü, olayların %81,3'ünde failin mağdurun tanıdığı biri olduğu, cinsel şiddete eşlik eden fiziksel şiddet oranının %31 olduğu, en sık görülen istismar tiplerinin vajinal ve anal penetrasyon olduğu, olaydan sonraki ilk 24 saat içerisinde ve vajinal penetrasyon öyküsü varlığında alınan sürüntülerin pozitif sonuçlanma oranının anlamlı yüksek olduğu, alkol-madde kullanım iddiası mevcut olan 33 olgunun 16'sının toksikolojik incelemelerinin tarafımızca yapılması sonucu %100 oranında alkol/uyutucu-uyuşturucu madde bulunduğu tespit edilmiştir. Sonuç: Cinsel şiddet olgularının yönetimi, ilk karşılaşmadan itibaren başlayan, yargılama aşaması ile hastanın tedavisinin ve rehabilitasyonunun tamamlanmasına kadar devam eden, mağdurun iyilik hali ve soruşturma kapsamında, maddi gerçekliğin ortaya konmasında önem taşıyan bir süreçtir. Cinsel şiddet olayına dahil bireylerin tıbbi ihtiyaçlarını ön planda tutarak yasal haklarını da korumayı kapsayan doğru bir olgu yönetiminin sağlanabilmesi için uluslararası kılavuz ve sözleşmelere uygun, iyi, standardize ve kaliteli bir muayene ve raporlandırma sistemi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Introduction and Objective: Sexual violence is a gender neutral crime that can be experienced in all age groups. Anyone could be a victim of sexual violence including girls and boys, women, men, the elderly, physically and/ or mentally diasabled; however, as the statistics worldwide considered, it is realized that mostly women and children are the aggrieved party. The study of sexual violence cases is a multiphase process with reference to a long period of time, that takes a sophisticated, exigent as well as sensitive multidisciplinary approach. Having observed cases admitted with the claim of sexual violence, this study aims at the discovery of reporting standards through the implementation of current technology and laboratory experiment, marking the importance of a timely and accurately made medicolegal examination. Materials and Methods: This study examines the characteristics of 203 cases in total, which were directed to our department with allegations of sexual abuse/assault between 2017 and 2019, within the first seven days of the alleged event. Results: As the cases of the alleged victims of sexual violence are examined and evaluated, it is observed that the highest rate of victims are girls between the ages of 15-17; the rate of foreign nationality in the male gender is significantly higher than the female gender; the presence of a history of mutual acquaintance of the victim and the perpetrator by social media is only in the girl/woman group with 20.7%; the perpetrator is already acquainted with the victim in 81.3% of all cases; the rate of physical violence is simultaneously attended by sexual violence in 31% of all cases; the most common type of abuse is vaginal and anal penetration; the positive result rate of the swabs taken within the first 24 hours after the event and in the presence of a vaginal penetration history is significantly high; 100% alcohol/drug is found in toxicological examinations of 16 out of 33 cases alleged with alcohol/drugs use. Conclusion: The study of the cases of sexual violence is a demanding process that begins at the first contact with the patient; and through the judicial proceedings, continues until the treatment as well as completion of rehabilitation of the patient. Maintenance of an accurate study of sexual violence cases, accompanied by prioritizing the medical needs as well as protecting legal rights of the individuals involved, requires a standardized and well-qualified examination and reporting system in accordance with international usage and guidelines.