Tiroid folliküler neoplazilerinin ayırıcı tanısında galektin-3, CD44v6 ve tiroid peroksidaz ekspresyonunun yeri
The role of galectin-3, CD44v6 and thyroid peroxidase expression in differantial diagnosis of thyroid follicular neoplasms
- Tez No: 192320
- Danışmanlar: PROF.DR. M. AKİF DEMİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Patoloji, Pathology
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Patoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
ÖZETTiroid tümörlerinin küçük bir yüzdesini oluşturan folliküler neoplazi başlığıaltında toplanan folliküler adenom (FA), folliküler karsinom (FK), papiller karsinomfolliküler varyant (PKFV) ve adenomatöz nodüllerin (AN) ayırıcı tanılarındagüçlüklerle karşılaşılmaktadır. Çalışmamızda Galektin-3 (gal-3), CD44v6 ve tiroidperoksidazın (TPO) tiroid folliküler neoplazilerinde, benign ve malign ayrımındakiyerini ortaya koymak amaçlanmıştır.Yüzdört olguya ait kesitler DSÖ 2004 sınıflaması ölçütlerine göredeğerlendirilerek yeniden gruplandırıldı (14 AN, 36 FA, 29 FK, 24 PKFV, 1 iyidiferansiye karsinom). mmunohistokimyasal değerlendirmede gal-3 ve TPO ilesitoplazmik, CD44v6 ile membranöz ve/veya sitoplazmik boyanma izlendi.Malign lezyonlarda ekspresyonunun arttığı bildirilen gal-3 için benign/malignayrımında duyarlılık %59.25, seçicilik %84, teşhisteki değerlilik %71.15 olaraksaptandı. Negatifliği maligniteyi ekarte ettirmemekle birlikte özellikle histolojik açıdanmaligniteden kuşkulanılan ancak tüm ölçütlerin karşılanmadığı olgularda pozitifboyanma malign özellik ya da potansiyel lehine değerlendirilebilir. Benign/malignayrımında morfolojinin üstünde olmayıp morfolojik bulgulara destek olarakkullanılabilecek bir belirleyicidir.TPO için %80'nin altında boyanma malignite lehine kabul edildiğindebenign/malign ayrımında duyarlılık %61 , seçicilik %70, teşhisteki değerlilik %65.4olarak belirlendi. Onkositik varyant folliküler adenomda azalmış ekspresyon saptandı.FA/malign ayrımında seçiciliği %30.55'e düşmekteydi. Tek başına benign/malignayrımında yeterli olmayıp klinik ve histolojik açıdan malignite kuşkusu varlığında,düşük ekspresyon, gal-3 pozitifliği ile birlikte olduğunda malignite lehineyorumlanabilir.Çalışmamızda CD44v6'nın duyarlılığı %20.4, teşhisteki değerliliği %52.9olarak saptanmış olup benign-malign ayrımında kullanılabilecek bir belirleyici olarakgörünmemektedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARYFollicular patterned lesions of thyroid encompassing 4 entities - follicularadenoma (FA), follicular carcinoma (FC), papillary carcinoma follicular variant (PCFV)and nodules of goiters (adenomatoid nodüles, AN)- represents a major diagnosticdilemma. In present study we aimed to assess the role of 3 promissing markers -galectin 3 (gal-3), CD44v6, thyroid peroxidase (TPO)-in distinguishing benign frommalignant follicular lesions.One hundred and four cases were evaluated according to WHO 2004classification (14 AN, 36 FA, 29 FC, 24 FVPC, 1 well differentiated carcinoma,NOS).Immunohistochemical evaluation revealed cytoplasmic positivity with gal-3 and TPO,and membranous and/or cytoplasmic stainings with CD44v6.For gal-3, sensitivity, specivity and diagnostic accuracy were 59.25%, 84%and 71.15% respectively. Although the negativity can not exclude malignancy,positivity can be thought as a sign of malignant feature or potential for the lesions ofwhich there is strong suspect of malignancy. Integration of gal-3 immunoreactivitywith both clinical and histological findings represents a reliable approach to thethyroid neoplasm.For TPO, less than 80% staining was accepted as a sign of malignancy. Inthat case sensitivity, specivity and diagnostic accuracy were 61%, 70% and 65.4%respectively. We observed decreased expression in oncocytic variant of FA. Thus thespecivity decreases to 30.55% for distinguishing FA from malignant follicular lesions.TPO is not a reliable marker in differantial diagnosis of benign and malignant follicularlesions when it is used alone. In case of a cilinical or histological suspect itsdecreased expression can be used as a malignancy marker together with gal-3positivity.Sensitivity and diagnostic accuracy of CD44v6 was 20.4% and 52.9%respectively. It does not seem to be reliable in distinguishing benign/malign follicularthyroid lesions.