Tıp fakültesi birinci ve altıncı sınıf öğrencilerinde premenstrüel sendrom yaygınlığı, öğrencilerin konu ile ilgili bilgi düzeyleri ve baş etme yöntemlerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the prevalence, knowledge and coping methods of the first and sixth grade medical students on premenstrual syndrome
- Tez No: 630809
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. KENAN TAŞTAN
 - Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
 - Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
 - Yıl: 2020
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Atatürk Üniversitesi
 - Enstitü: Tıp Fakültesi
 - Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 90
Özet
Amaç: Premenstrüel Sendromun (PMS), üreme çağındaki kadınlarda periyodik olarak âdet dönemlerinin ikinci evresi olan luteal fazda ortaya çıkan, menstruasyon ile hızla iyileşen bilişsel, somatik, davranışsal ve duygusal bozukluklar olarak tanımlanabilir. Türkiye'de üniversite öğrencileri ile yapılan çalışmalarda, PMS prevalansının %5 ile %79,9 arasında değiştiği rapor edilmiştir. Bu çalışmada, Atatürk Üniversitesi Türkçe ve İngilizce eğitim veren Tıp Fakültesi 1. ve 6 sınıfta okuyan, çalışmayan katılmaya gönüllü olan kız öğrencileri arasında PMS yaygınlığının saptanması, öğrencilerin PMS ile ilgili bilgi düzeyleri ve baş etme yöntemlerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç Yöntem: Kesitsel tipte tanımlayıcı bir çalışma olarak tasarlanan araştırmamız, Atatürk Üniversitesi Türkçe ve İngilizce Tıp Fakültesi'nde okuyan birinci ve altıncı sınıf kız öğrencilerinden (n=303) çalışmaya katılmayı kabul edenler (n=92) ile yapılmıştır. Çalışmaya katılmaya gönüllü olan öğrencilere önceden hazırlanan içinde demografik bilgilerinde olduğu anket hakkında bilgi verilmiş ve bu anketle birlikte Premenstrüel Sendrom Ölçeğini (PMSÖ) doldurmaları istenmiştir. Bilgisayar ortamına aktarılan veriler SPSS 25,0 programı yardımıyla analiz edilmiştir. Kategorik değişkenler sayı veya yüzde, nümerik olanlar ise ortalama ve standart sapma şeklinde belirtilmiştir. Gruplar karşılaştırılırken nümerik verilerde parametrik test şartları karşılanıyorsa bağımsız gruplarda t testi, gerekli koşullar sağlanamamışsa MannWhitney U testi kullanılmıştır. Kategorik verilerin karşılaştırılmasında veriler bağımlı ise Mc-Nemar bağımsız ise Ki-kare testinden yararlanılmıştır. Numerik verilerin birbirleriyle olan korelasyonlarını incelemek için pearson analizinden faydalanılmıştır. Lojistik regresyon analizi çok değişkenli karşılaştırmalarda oluşturulan modellerin etkinliğini test etmek için kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: Premenstrual syndrome (PMS) can be defined as a cognitive, somatic, behavioral, and emotional disorder that occurs in the luteal phase of menstruation in women of reproductive age, which rapidly heals with menstruation. Studies among university students reported that the prevalence of PMS in Turkey ranged from 5% to 79.9%. This study aimed to determine the prevalence of PMS, to evaluate PMS knowledge levels, and coping methods among voluntary female students enrolled to the 1st and 6th grades of the Turkish or English sections of the Faculty of Medicine at Atatürk University. Methods: Designed as a cross-sectional descriptive study, this research was conducted with the first and sixth grade female students (n=303) studying at the Turkish or English Medical Faculty at Atatürk University (n=92). Students volunteered to participate in the study were informed about the questionnaire containing demographic information, and they were asked to fill the Premenstrual Syndrome Scale (PMSS). The data were transferred to the computer and analyzed using the SPSS 25.0 program. Categorical variables were given as numbers or percentages, while numerical data were presented as means and standard deviations. For between-groups comparisons, the independent-samples t-test was used if the parametric test conditions were met, while the Mann-Whitney U test was used for non-parametric conditions. In comparing the categorical data, the Mc-Nemar or Chisquare tests were used for dependent and independent data, respectively. The Pearson's analysis was used to examine correlations between numerical data. Logistic regression analysis was done to test the effectiveness of models created in multivariate comparisons.