An investigation of the effect of Mn and Zr addition on the microstructure, mechanical and corrosion properties of ti6al4v titanium alloy
Mn ve Zr elementi ilavesinin Ti6AL4V titanyum alaşımınınmikroyapı, mekanik ve korozyon özellikleri üzerindekietkisinin araştırılması
  1. Tez No: 639888
  2. Yazar: MOHAMED ERHAIMA EMAHMED ERHAIMA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HARUN ÇUĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmada toz metalurjisi yöntemi ile üretilen Ti-6Al-4V kompozit malzemeye belirli oranlarda Mn ve Zr elementi ilavesinin kuru aşınma ve Hank's çözeltisi içerisindeki korozyon direnci üzerine etkisi incelenmiştir. Düşük oranda ilave edilen ilave elementler oluşan yeni kompozitin aşınma davranışında ve korozyon direncinde farklı sonuçlar elde edilmesini sağlamıştır. Mn, Ti-6Al-4V kompozit malzemenin aşınma davranışını iyileştirmede etkili olmuştur. Ayrıca Zr, Hank's çözeltisi içerisinde 37 °C'de mükemmel korozyon direnci sağlamıştır. Mikro alaşım yaklaşımına sahip Ti- 6Al-4V kompozit malzemenin üstün özellikleri, biyomedikal uygulamalar için oldukça iddialıdır.
Özet (Çeviri)
The influence of Mn and Zr particles on both dry wear and corrosion resistance in Hank's solution of Ti-6Al-4V composite materials produced by powder metallurgy were studied systematically, and new composite materials with developed wear behaviour and corrosion resistance are promoted by micro addition amount method. Mn is effective to improve the wear behaviour of Ti-6Al-4V composite material. Moreover, Zr imparts to excellent corrosion resistance in Hank solution at 37°C. The superior properties of Ti-6Al-4V composite material with microalloying approach is highly ambitious for biomedical applications.