Futsal branşında farklı antrenman modellerinin teknik kapasiteye etkisi
The effects of different training models on technical capacity in futsal branch
  1. Tez No: 639933
  2. Yazar: HAMDİ MISIRLIGİL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ESİN GÜLLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hitit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışmanın amacı; futsal branşında teknik kapasite seviyesinin uygun bir antrenman modeli ile ortaya çıkabileceği, bilimsel verilere dayalı antrenman planlamaları ve uygulamaları ortaya koymaktır.Araştırmamız, 14-17 yaş grubu erkek futsal sporcuları üzerinde uygulanmıştır. Araştırmaya toplam 32 sporcu gönüllü olarak katılmış, interval antrenman grubu (İG, n:16) ve kompleks antrenman grubu (KG, n:16) olmak üzere iki gruba ayrılmıştır. Araştırma gruplarının çalışmaya başlamadan önce (ön test) ve 8 haftalık düzenli antrenmanlar sonunda (son test) olmak üzere fiziksel, antropometrik, motorik ve teknik kapasiteleri ölçülmüştür.Araştırma grubunun verileri normal dağılım gösterdiğinden (p>0,05) değişkenlerin grup içi istatistiksel analizinde Paired Sample t-Testi, gruplar arası istatistiksel analizinde ise İndependent Samples t-Testi kullanıldı. Nicel değişkenler arası ilişkilerin değerlendirilmesinde Pearson korelasyon analizi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to demonstrate training plans and practices based on scientific data that the level of technical capacity in futsal branch can be revealed withan appropriate training model. Our research was conducted on male futsal athletes aged 14-17. A total of 32 athletes participated in the study voluntarily and were divided into two groups:interval training group (IG, n:16) and complex training group (CG, n: 16).The physical, anthropometric, motoric and technical capacities of the research groups were measured before the start of the study (pre-test) and after 8 weeksof regular training (final test).Since the data of the research group showed normal distribution (p>0.05), Paired Sample t-test was used for intra-group statistical analysis of variables and Independent Samples t-test was used for inter-group statisticalanalysis.Pearson correlation analysis was used to evaluate the relations among quantitative variables.