Yukarıdikme havzasının (Çaldıran-Van) yapısal jeolojik özelliklerinin incelenmesi
Investigation of the structural characteristics of Yukaridikme basin (Caldiran-Van)
- Tez No: 639932
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERKAN ÜNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Arap ve Avrasya plakaları arasındaki çarpışma zonunun hemen kuzeyinde bulunan Yukarıdikme Havzası, K-G sıkışma etkisi altında Kuvaterner'de meydana gelmiştir. Havza, KD-GB gidişli, sol yönlü doğrultu atımlı fay karakterindeki İsmailbaba Fay Zonu içerisinde, Temrenli ve Aşağıdikme segmentlerinin sıçrama yaptığı bölgede yer almakta olup çek-ayır havza özelliği gösterir. Havzanın jeolojik evrimi, günümüzde de aktif bir depremselliğe sahip olan İsmailbaba Fay Zonu tarafından kontrol edilmektedir. Metamorfitler, ofiyolitler ve volkanik kayaçlardan oluşan bir temel üzerinde açılan Yukarıdikme Havzası'nın çökel dolgusu, havza kenarında gelişen alüvyon yelpazeleri ve güncel akarsu çökellerinden oluşmaktadır. Bu tez çalışması kapsamında, Van'ın Çaldıran İlçe merkezinin GD'sunda belirlenen bölge, Yukarıdikme Havzası olarak isimlendirilmiştir. Havzayı oluşturan İsmailbaba Fay Zonu ve bu zonun segmentleri (Temrenli ve Aşağıdikme) yine bu çalışma ile ilk kez tanımlanmıştır. Havzayı oluşturan sol yönlü doğrultu atımlı fay karakteri gösteren bu zonunun depremselliği ve havzada gözlenen jeomorfolojik unsurlar ışığında, Yukarıdikme Havzası'nın oluşum şekli ve jeolojik evrimi ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Yukarıdikme Basin, located on the north of the contraction zone between the Arabian and Eurasian plates, is formed by N-S compression regime in Quaternary. The basin was formed between the stepping zone of the Temrenli and Aşağıdikme segments of İsmailbaba Fault Zone and shows pull-apart basin characteristics. Geological evolution of the basin is controlled by İsmailbaba Fault Zone. Sedimentary infill of the Yukarıdikme Basin which located in metamorphic, ophiolithic, and volcanic basement rocks is occurred from alluvial fan and fluvial deposits. In this study, the depositional area, determined in south eastern part of Çaldıran town (Van city), is named as Yukarıdikme Basin. The İsmailbaba Fault Zone and its segments (Temrenli and Aşağıdikme) which constitute the basin, were first identified by this study. The formation and geological evolution of the Yukarıdikme Basin is introduced by the structural properties and seismicity of these sinistral strike-slip fault zone and geomorphological elements determined in the basin.