Fibromiyalji hastalarında hassas noktalarına uygulanan transkutanöz radyofrekans ve ıslak iğne tedavi yöntemlerinin ağrı üzerindeki etkilerinin karşılaştırılması
Comparing the effects of transcutaneous radiofrequency (RF) and wet needle treatment methods applied to tender points in patients with fibromyalgia
- Tez No: 757298
- Danışmanlar: PROF. DR. NALAN ÇELEBİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Giriş ve Amaç: Fibromiyalji yaygın muskuloskeletal ağrı, uyku bozukluğu ve aşırı yorgunluk hissi ile karekterize kronik bir hastalıktır. Hastalığın tedavisinde farmakolojik veya nonfarmakolojik bir çok tedavi modalitesi uygulanmasına rağmen semptomların nüksü oldukça yaygındır ve yaşam kalitesini anlamlı ölçüde negatif etkilemektedir. Bu çalışmanın amacı, fibromiyalji tanılı hastalarda transkutanöz radyofrekans (TCRF) ve ıslak iğne tedavilerinin etkinliğini karşılaştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Ocak 2016 - Eylül 2021 tarihleri arasında merkezimizde Fibromiyalji tanısı konulan toplamda 100 erişkin hasta çalışmaya dahil edilmiştir. Hastalar TCRF ve ıslak iğne tedavisi uygulananlar olarak iki gruba ayrılmıştır. Yanıt değerlendirilmesi amacıyla tedavi öncesi ve tedavi sonrası 2.inci ve 6.ıncı ay VAS (Visual Analogue Scale) ağrı skorları incelenmiştir. Zamanla tedavi modalitesinin VAS üzerindeki olan etkisi, tekrarlı ölçümler varyans analizi (Repeated Measures ANOVA) ile ortaya konulmuştur. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen hastaların %76'sı kadın, %24'ü ise erkek olup, hastaların ortanca yaşı 52 (22-60) idi. Tedavi kolları arasında cinsiyet ve yaş dağılımına göre istatistiksel olarak anlamlı fark gözlenmemiştir (sırasıyla p=0.349 ve 0.745). Tedavi öncesi (giriş) VAS skoru ortalaması erkeklerde kadınlara göre anlamlı olarak daha yüksek olduğu öğrenilmiştir (8.25 vs. 7.78, p=0.037). Hastaların giriş VAS skoru ortalaması 7.89±0.97 iken, 2.
Özet (Çeviri)
Introduction & Objectives: Fibromyalgia is a chronic disease characterized by widespread musculoskeletal pain, sleep disturbance, and feelings of extreme fatigue. Although many pharmacological or non-pharmacological treatment modalities are used in the treatment of the disease, the recurrence of symptoms is quite common and affects the quality of life significantly. The aim of this study was to compare the efficacy of transcutaneous radiofrequency (TCRF) and wet needle treatments in patients with fibromyalgia. Material & Methods: A total of 100 adult patients diagnosed with Fibromyalgia in our center between January 2016 and September 2021 were included in the study. The patients were divided into two groups as those treated with TCRF and wet needle treatment. In order to evaluate the response, VAS (Visual Analogue Scale) pain scores were analyzed before and after the treatment at the 2nd and 6th months. The effect of treatment modality on VAS score change over time was revealed by repeated measures analysis of variance (ANOVA). Results: 76% of the patients included in the study were female and 24% were male, and the median age of the patients was 52 (22-60). There was no statistically significant difference between the treatment arms according to gender and age distribution (p=0.349 and 0.745, respectively). The mean pre-treatment (admission) VAS score was significantly higher in men than in women (8.25 vs.