İlkokul 3. ve 4. sınıf öğrencilerinin akran zorbalığına ilişkin görüşlerinin incelenmesi
The analysis of primary school 3rd and 4th grade students' views on peer bullying
  1. Tez No: 639980
  2. Yazar: MUSTAFA KUTLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NEZAHAT HAMİDEN KARACA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu araştırmanın amacı okullarda yaşanan akran zorbalığının önlenmesi ve müdahale edilmesine yönelik ilkokul 3. ve 4. sınıf öğrencilerinin görüşlerinin incelenmesidir. Araştırma, 2019-2020 Eğitim Öğretim yılı, Afyonkarahisar ili İscehisar ilçesinde üç farklı devlet okulunda öğrenim gören 96 öğrenci ile gerçekleştirilmiştir. Nicel araştırma yöntemlerinden zayıf deneysel yöntemle tek grup öntest-sontest desen kullanılarak araştırmanın modeli desenlenmiştir. Yürütülen çalışmanın verileri açık uçlu anket formları kullanılarak elde edilmiştir. Araştırmacı tarafından“Akran Zorbalığı Farkındalık Eğitim Programı”hazırlanmış ve yine araştırmacı tarafından hazırlanan“Öğrenci Görüş Formları”sekiz oturumluk eğitim programı öncesinde ve sonrasında uygulanmıştır. Araştırma sonucunda öğrencilerin görüş formlarından elde edilen sonuçlara göre öğrenciler, zorbalığı eğitim programı öncesi“Kavga etmek”; eğitim programı sonrası“Güç dengesizliği”olarak ifade etmişlerdir. Zorbalıkla en çok“Bahçede”,“Okula gelip giderken”karşılaştıklarını belirtmişlerdir. Eğitim programı öncesi“Oyun içindeki tartışmaların”zorbalığa neden olduğunu belirtirken; eğitim programı sonrasında ise“Nedensiz yere itme vb.”davranışların zorbalığa neden olduğunu ifade etmişlerdir. Öğrenciler, öğretmenlerinin“Uyararak, kızarak”zorbalığa müdahalede bulunduklarını belirtmişlerdir. Zorbalığın önlenmesine yönelik neler yapılabileceği konusunda öğrenciler, birbirlerine karşı“saygılı ve anlayışlı olunması”gerektiği görüşünü savunmuşlardır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the opinions of 3rd and 4th grade primary school students on the prevention and intervention of peer bullying in schools. The research was conducted with 96 students studying in three different state schools in Iscehisar district of Afyonkarahisar province in 2019-2020 academic year. The model of the research was patterned using a single group pretest-posttest design with a weak experimental method, one of the quantitative research methods. Data from the study was obtained using open-ended questionnaire forms. A“peer bullying awareness training program”was prepared by the researcher and“Student Opinion Forms”prepared by the researcher were applied before and after the eight-session training program. According to the results obtained from the students' opinion forms as a result of the research, students stated that“fighting”before the education program; they expressed it as“power imbalance”after the training program. They stated that they mostly encountered bullying in“In the Garden”,“When coming and going to school”. While he stated that“discussions in the game”before the training program caused bullying; after the training program,“pushing for no reason, etc.”they stated that behaviors cause bullying. The students stated that their teachers intervened in the bullying by“warning them, getting angry”. The students stated that they should be“respectful and understanding”towards each other about what can be done to prevent bullying.