İnternet bağımlılığı ve depresyon ilişkisinin incelenmesi
Investigation of the relationship between internet addiction and depression
  1. Tez No: 640017
  2. Yazar: OLCAY ARSLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PINAR ARSLANTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışma internet bağımlılığının ele alınan örneklem grubunda görülme sıklığı, internet bağımlılığının diğer faktörler ile ilişkisi ve internet bağımlılığının depresyon ile ilişkisini analiz etmeyi amaçlamaktadır. Araştırma örneklemini Zonguldak ilinde ikamet etmekte ve internet ile ilişkili olan 400 birey oluşturmaktadır. Katılımcılara sosyo-demografik veri formu, Young İnternet Bağımlılık Ölçeği (YİBÖ) ve Beck Depresyon Ölçeği (BDÖ) testleri uygulanmıştır. Bulgular doğrultusunda internet bağımlılığı ve depresyon arasında pozitif düzeyde anlamlı bir ilişki bulunmuştur. İnternet bağımlılık ölçeğinden alınan puanların yükselmesiyle birlikte, depresyon ölçeğinden alınan puanların arttığı belirlenmiştir. İnternet bağımlılığı puanları ile yaş, yaşanılan yer, kendini yalnız hissetme durumu, iş veya eğitim dışında dışarıya çıkma sıklığı, interneti kullanma sıklığı arasında anlamlı bir ilişki elde edilmiştir. Cinsiyet, eğitim düzeyleri, sigara ve alkol kullanımı, gelir düzeyleri, spor ile alakalı olma, kitap okuma alışkanlığı, herhangi bir sosyal gruba üye olma puanları ile internet bağımlılığı skorları arasında anlamlı bir ilişki bulunmamıştır. İnternet bağımlılığı küresel olarak yaygınlaşmakta olan bir sorundur. İnternet bağımlılığının tanımı ve tedavisi için internet bağımlılığı ile birlikte ortaya çıkan ruhsal problemlerin tespit edilmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to analyze the incidence of internet addiction in the sample group covered, the relationship of internet addiction with other factors and the relationship of internet addiction with depression. The research sample consisted of 400 individuals residing in Zonguldak province and associated with the internet. The participants underwent socio-demographic data form, Young Internet dependency scale (YIBÖ) and Beck Depression Scale (BDÖ) tests. According to the findings, a positive relationship between internet addiction and depression was found. It was determined that scores from the internet dependency scale increased, while scores from the Depression Scale increased. A significant correlation was obtained between internet addiction scores and age, location, feeling lonely, frequency of going outside work or education, and frequency of using the internet. There was no significant correlation between sex, education levels, smoking and alcohol use, income levels, sports-related, reading habits, membership in any social group, and internet addiction scores. Internet addiction is a global problem. For the definition and treatment of internet addiction, it is necessary to identify the mental problems that arise along with internet addiction.