Genç yetişkinlerde sosyal medya bağımlılığının gelişmeleri kaçırma korkusu ve depresyon düzeyleri ile ilişkisinin incelenmesi
The examination of the relationship of social media addiction with fear of missing out and levels of depression in young adults
  1. Tez No: 727766
  2. Yazar: MÜNİRE TEKİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ENGİN EKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, İletişim Bilimleri, Psychology, Communication Sciences
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Yapılan araştırmada, genç yetişkinlerde sosyal medya bağımlılığının gelişmeleri kaçırma korkusunun (GKK) ve depresyon düzeyleri ile ilişkilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın çalışma grubu basit tesadüfi örneklem yolu ile seçilen yaşları 18 – 22 arasında olan lise ve üniversite öğrencilerinden oluşmaktadır. Araştırmaya 200 kadın 200 erkek toplam 400 kişi katılmıştır. Araştırmanın verileri Sosyal Medya Bağımlılığı Ölçeği – Öğrenci Formu, Sosyal Ortamlarda GKK, Beck Depresyon Ölçeği ve araştırmacı tarafından hazırlanan Demografik Bilgi Formu ile toplanmıştır. Araştırmanın sonucunda, yaş ve eğitim düzeylerine değişkenine göre sadece GKK puan ortalamaları arasında anlamlı bir farklılık göstermiştir. Sosyal medya bağımlılığı, GKK ve depresyon puan ortalamaları cinsiyete bağlı anlamlı farklılaşmaktadır. Medeni durum ile sosyal medya bağımlılığı ve GKK puan ortalamaları açısından anlamlı bir farklılık gösterdiği sonucuna varılmıştır. Katılımcıların sosyal medya bağımlılığı puan ortalamaları ile GKK ve depresyon puan ortalamaları arasında orta düzeyde pozitif yönlü ilişki bulunmaktadır. Sosyal medya bağımlılığı puanları arttıkça GKK ve depresyon puanları da artış göstermektedir. Sosyal medya bağımlılığı puanlarının GKK puanları ile anlamlı bir ilişkiye sahip olduğu anlaşılmaktadır. Sosyal medya bağımlılığı bileşenlerinin birlikte depresyon ile anlamlı bir ilişkiye sahip olduğu anlaşılmaktadır. Bu sonuçlar ile sosyal medya bağımlılığının hem gelişmeleri kaçırma korkusu hem depresyon ile ilişkisi bağlamında göz önünde bulundurulması gereken bir kavram olduğu gerçeği gün yüzüne çıkmıştır. Özellikle bağımlılık riski taşıyan genç yetişkinlerle çalışılırken sosyal medya bağımlılığına önem verilmesi gerektiği anlaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine the relationship between social media addiction, fear of missing out and depression levels in young adults. The study group of the research was selected by simple random sampling from high school and university students aged between 18 and 22. A total of 400 people, 200 women and 200 men, participated in the research. The data of the study were collected with Social Media Addiction Scale - Student Form, Fear of Missing Out on Social Media Scale, Beck Depression Scale and Demographic Information Form prepared by the researcher. As a result of the research, there was a significant difference between only FOMO mean scores according to age and education level. Social media addiction, FOMO and depression mean scores differ significantly depending on gender. It was concluded that there was a significant difference in terms of marital status and social media addiction and FOMO mean scores. There is a moderately positive relationship between the participants' social media addiction mean scores and their mean scores of FOMO and depression. As social media addiction scores increase, FOMO and depression scores also increase. It is understood that social media addiction scores have a significant relationship with FOMO scores. It is understood that the components of social media addiction have a significant relationship with depression. With these results, the fact that social media addiction is a concept that should be considered in terms of both the fear of missing out and its relationship with depression has come to light. It is understood that social media addiction should be given importance especially when working with young adults who are at risk of addiction.