Bulanık doğrusal programlama ile ulaştırma probleminin Cibuti Cumhuriyeti maden suyu endüstrisine uygulaması
Application of transportation problem with fuzzy linear programming to mineral water industry of Republic of Djibouti
- Tez No: 640034
- Danışmanlar: DOÇ. DR. REHİLE ASKERBEYLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ulaşım, İşletme, Transportation, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Her bir işletmenin amaçladığı yüksek kar seviyesine ulaşmanın şartlarından birisi maliyetlerini olabileceği en düşük seviyeye çekmektir. Bu nedenle çalışmanın söz konusu olan ve maliyet kalemlerinin en önemlilerinden biri olan ulaştırma maliyetleri optimize edilerek kara katkı sağlaması hedeflenmiştir. Bu çalışmanın konusu, Bulanık Doğrusal Programlama Modeli çerçevesinde Werners Yaklaşımı kullanılarak ulaştırma probleminin optimal çözümü ve optimal dağıtım planının bulunmasıdır. Cibuti Cumhuriyeti'ndeki“CRYSTAL”,“TAYSE-LEE”,“Palmeraie&Okar”ve“Bio”maden suyu şirketleri tarafından üretilen ve Cibuti, Ali-Sabieh, Dikhil,Tadjourah olmak üzere 4 dağıtım merkezine dağıtılmak istenen nihai ürünün toplam nakliye maliyetlerinin en düşük seviyesinin bulunmasıdır ve optimal dağıtım planının verilmesidir. Tez çalışmasının birinci bölümünde, Cibuti Cumhuriyeti Ekonomisinin mevcut durumunun analizi verilmiştir. İkinci bölümde, Bulanık mantık teorisinin tarihi gelişimi, Temel Elemanları ve Kavramları, Bulanık Doğrusal Programlama: Zimmerman ve Werners Yaklaşımları incelenmiştir. Tezin uygulama çalışmasının yer aldığı üçüncü bölümde ise problemin verilerinin elde edildiği, Cibuti Cumhuriyeti'ndeki“CRYSTAL”,“TAYSE-LEE”,“Palmeraie&Okar”ve“Bio”markalı maden suyu üretimi yapan şirketler hakkında genel bilgiler, söz konusu olan ulaştırma probleminin bulanık programlama kapsamında matematiksel modellemesi yapılmıştır. Problemin çözümünde R/Simplex paket program kullanılmıştır. Werners yaklaşımı ile Bulanık programlama modeli çerçevesinde elde edilen çözümler aracılığıyla mevcut olan arz ve talep aralıklarına uygun olarak minimum maliyetle optimal bir dağıtım planı önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
One of the conditions of reaching the high profit level that each business aims is to reduce its costs to the lowest level possible. For this reason, it is aimed to contribute to the profit by optimizing the transportation costs, which is the subject of the study and one of the most important cost items. The subject of this study is to find the optimal solution of the transportation problem and the optimal distribution plan using the Werners Approach within the framework of the Fuzzy Linear Programming Model.“CRYSTAL”,“TAYSE-LEE”,“Palmeraie&Okar”and“Bio”mineral water produced by the companies and the distribution of the final product, which is distributed to the distribution center such as Djibouti, Ali Sabieh, Dikhil, Tadjourah, is the lowest of the total shipping costs and the optimal distribution plan is given. In the first part of the thesis, an analysis of the current state of the Economy of the Republic of Djibouti is given. In the second part, historical development of Fuzzy logic theory, Basic Elements and Concepts, Fuzzy Linear Programming: Zimmerman and Werner's Approaches are examined. In the last third part of the application of the thesis, the general information about the companies producing mineral water branded“CRYSTAL”,“TAYSE-LEE”,“Palmeraie&Okar”and“Bio”in the Republic of Djibouti, where the data of the problem are obtained, mathematical modelling of the problem has been made within the scope of fuzzy programming. R / Simplex package program was used to solve the problem. The solutions obtained within the framework of the Fuzzy programming model with the Werner approach have been proposed with an optimal distribution plan with minimum cost in accordance with the supply and demand present as a result of the related problem.