Akören ağzı
The Akören dialect
- Tez No: 640035
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDURRAHMAN ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 284
Özet
Bu çalışma, Konya ilinin Akören ilçesinin ağzı üzerine hazırlanmıştır. Çalışmada Akören ağzına ait metinler derlenerek, yazıya geçirilip söz varlığının tespiti ve Akören ağızlarının Türkiye Türkçesi ağızları içerisindeki yerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışma; Giriş, İnceleme, Metinler ve Sözlük olmak üzere dört ana bölümden oluşmuştur. Giriş bölümünde Akören ilçesinin tarihi, etnik yapısı, coğrafyası, iklimi, nüfusu ve kültürel özellikleri hakkında bilgi verilmiştir. İkinci bölümde bölge ağzından derlenen metinlerin dil bilgisi incelemesi yer almaktadır. Bu bölümde Akören ağzının ses ve şekil bilgisi incelenmiştir. Ses bilgisi bölümünde bölge ağzında tespit edilen sesler ve ses değişmeleri üzerinde durulmuştur. Şekil bilgisi bölümünde ise kelime yapımı ve kelime türleri üzerinde durulmuştur. Üçüncü bölümde Akören ilçesinin on iki mahallesinden kırk yedi kaynak kişiden derlenen metinler yer almaktadır. Sonuç bölümünde ses ve şekil bilgisi bakımından tespit edilen Akören ağzının özellikleri yer almaktadır. Dördüncü bölümde ise anlamı bilinmeyen ya da standart Türkiye Türkçesindeki anlamından farklı anlamlarda kullanılan metin içi ve metin dışı kelimelerden oluşan sözlük yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
This study was prepared on the dialect of Akören district of Konya province. Akören dialect of texts compiled in this study, the determination of Turkey Turkish vocabulary and writing a passed Akören dialect aimed to determine the place in their dialect. Work; It consists of four main sections: Introduction, Analysis, Texts and Dictionary. In the introduction section, information about the history, ethnic structure, geography, climate, population and cultural characteristics of the dialect of Akören was given. In the second part, there is a grammatical analysis of the texts compiled from the region. In this section, the phonetics and morphology of the dialect of Akören were examined. In the phonetics section, the sounds detected in the dialect of the region and the changes in the phonic are emphasized. In the morphology section, word making and word types are emphasized. In the third part, there are texts compiled from forty-seven source people from twelve neighborhoods of Akören district. In the conclusion part, the features of Akören dialect, which are determined in terms of phonetichs and morphology are included. The fourth chapter is meant to take place consisting of unknown or standard dictionary Turkey in text and out of text used in different meanings from the Turkish word meaning.