İnsan hakları ve neoliberal özne: Costas Douzinas'ın eleştirel hukuk kuramına dair bir değerlendirme
Human rights and neoliberal subject: An evalution of the critical legal theory of Costas Douiznas
- Tez No: 640049
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZKAN AGTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Siyasal Bilimler, Law, Political Science
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnsan Hakları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu tez çalışmasında insan haklarının bir talep argümanına indirgenişinin kavramsal çerçevesi Costas Douzinas'ın eleştirel hukuk çalışmaları bağlamında analiz edilmiştir. Çalışmada Douzinas'ın bakış açısıyla hak kavramının düşünce tarihi açısından analizinin yapılmasına gayret gösterilmiştir. Analiz gerçekleştirilirken Hegel, Levinas ve Lacan'ın düşünsel mirasından faydalanılmıştır. Ayrıca hakkın bir çıkar ve talep argümanına indirgenmesinin eleştirisi yapılmış, sürekli hak talebinin yarattığı yasallık sorunu ele alınmıştır. Her talebin bir hakka dönüşmesinin özgürlük alanlarını daraltacağı mı veyahut genişleteceği mi neoliberal öznellik bağlamında değerlendirilmeye çalışılmıştır. Tezde ortaya koymaya çalıştığımız; neoliberalizmin toplumsal alanın gerçekliğinden uzak hak taleplerini, özgürlük alanlarını daraltmaya yol açacak bir kodlamaya maruz bırakacağıdır. Hakkın bir talep fonksiyonuna indirgenmesi bağlamında bir yatırım aracına dönüştürülmesinin; hakkın mücadeleler ve tarihsel birikimlerle kazanılmış yapısını bozacağı düşünülmüştür. Bu neoliberal kıskaçtan kurtulmanın yolu da hakka bakışımızın yeniden toplumsal mücadelerin uzun birikiminden ve hakikattin çağrısından uzaklaşmamak olduğu dile getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the conceptual framework of the reduction of human rights to a demand argument was analyzed in the context of the critical law studies of Costas Douzinas. An effort has been made to analyze the concept of right in terms of the history of thought from the perspective of Douzinas. While performing this analysis, the intellectual heritage of Hegel, Levinas and Lacan was used. In addition, criticism of reducing the right to an discussions of interest and demand was made, and the problem of legality created by the continuous demand of right was addressed. Whether every demand turns into a right will narrow or expand the areas of freedom or not, is tried to be evaluated in the context of neoliberal subjectivity. What is tried to put forward in the thesis is the argument that neoliberalism's demand for right which far from the reality of the social realities may narrow the sphere of freedom by the basis of usefulness. Turning the right into an investment tool in the context of reducing it to a demand function; it is thought that the right will spoil the structure gained by struggles and historical accumulation. It is stated that our way of getting rid of this neoliberal trap is not to get away from the long accumulation of social struggles and the call of truth.