Konaklama işletmelerinde Endüstri 4.0 kavramına ilişkin bilgi ve farkındalık düzeyinin belirlenmesi
Determining knowledge and awareness level related to the concept of Industry 4.0 in accommodation enterprises
  1. Tez No: 640056
  2. Yazar: YASEMİN DERDİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BELMA SUNA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 210
Özet
Bilim ve teknoloji alanında yaşanan gelişmeler sanayi devrimlerinin oluşmasına neden olmuştur. 1750'li yıllardan itibaren 21. yüzyıla kadar üç sanayi devrimi yaşanmış ve her devrimin ekonomik, sosyal ve politik etkileri olmuştur. 2011 yılından bu yana literatüre giren dördüncü sanayi devriminin etkilerinin ekonomik, sosyal ve politik alanda olacağı öngörülmektedir. Endüstri 4.0; internet, dijitalleşme, otonom sistemler, robotik teknolojiler, yapay zekâ, mühendislik, yazılım ve yeni gelişen kuantum teknolojileri gibi farklı disiplinlerin kesişme noktasıdır. Bu araştırmanın amacı Gaziantep'te faaliyet gösteren 3, 4 ve 5 yıldızlı konaklama işletmelerinde çalışan bireylerin, Endüstri 4.0 farkındalık ve bilgi düzeyinin ölçülmesidir. Ayrıca bu araştırmada konaklama işletmelerinde Endüstri 4.0 kavramını oluşturan alt bileşenlerin kullanım düzeyi araştırılmıştır. Veriler, 293 otel çalışanından Şubat ve Mart 2020 tarihlerinde anket yoluyla ile elde edilmiş olup, istatistik paket programıyla analiz edilmiştir. Keşfedici faktör analizi yapılarak, farkındalık ölçeğinin 4 alt boyuttan oluştuğu sonucuna ulaşılmıştır. Daha sonra katılımcıların demografik özelliklerinin farkındalık ve bilgi düzeyi arasında anlamlı farklılık olup olmadığının araştırılması için bağımsız örneklem t testi, tek yönlü varyans analizi yapılmıştır. Farkındalık düzeyinin bilgi düzeyi üzerindeki etkilerinin ve yönünün araştırılması için korelasyon ve regresyon analizleri yapılmıştır. Yapılan analizler neticesinde katılımcıların Endüstri 4.0 genel farkındalık düzeyinin“orta düzeyde”olduğu ve Endüstri 4.0 bilgi düzeyinin“düşük düzeyde”olduğu, Endüstri 4.0 alt bileşenlerinin otel işletmelerinde uygulama düzeyinin“çok düşük düzeyde”olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Tüm bunların yanı sıra yapılan korelasyon ve regresyon analizleri sonucunda, Endüstri 4.0 bilgi düzeyi ile Endüstri 4.0 farkındalık düzeyi arasında pozitif yönlü bir ilişki olduğu ve Endüstri 4.0 bilgi düzeyi, Endüstri 4.0 farkındalık düzeyinin %17,3'ünü açıkladığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Scientific developments accuring with the accumulation of knowledge have triggered technological innovations. Developments in the field of science and technology have caused industrial revolutions. Since the 1750s, to 21.century there have been three industrial revolutions and each has had economic, social and political effects. It is fore seen that the effects of the fourth industrial revolution will have a higher impact in the economic, social and political context. Industry 4.0 is the intersection point of different disciplines such as internet, digitalization, autonomous systems, robotic technologies, artificial intelligence, engineering, software and emerging quantum technologies. The Industry 4.0 revolution has affected all economic and social relations in the tourism sector as it did in other sectors. The purpose of this research is to measure the level of Industry 4.0 awareness and knowledge of individuals working in 3, 4 ve 5 star accommodation businesses operating in Gaziantep. In addition, the level of use of Industry 4.0 components in hospitality management is investigated. The data were obtained from 293 hotel employees with the survey method in February and March 2020. The data were analyzed in statistics package program. By making exploratory factor analysis, it was concluded that he awarenesss caleconsists of 4 sub-dimensions. Then, independent sample t test and one-wayanalysis of variance were conducted to investigate whether there was a significant difference between the awareness and knowledge level of the demographic characteristics of the participants. Correlation and regression analyzes were conducted to investigate the effects and direction of awareness on the level of knowledge. As a result of the analyzes, it was found that the level of Industry 4.0 general awareness of the participant was“medium”and Industry 4.0 knowledge level of the participants was“low”and that the level of use of the Industry 4.0 components in the hotel enterprises was“very low”. In addition, as a result of the correlation and regression analysis, it was concluded that there is a positive relationship between Industry 4.0 knowledge level and Industry 4.0 awareness level and Industry 4.0 knowledge level explains 17.3 % of Industry 4.0 awareness level.