Finansal piyasalarda risk ayrıştırma: BRICS-T ülkeleri örneği
Risk discrimination in financial markets: Example of BRICS-T countries
- Tez No: 640070
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YUNUS KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Risk yönetimi, risklerin farkında olmak, onları öngörebilmek ve zararlarını en aza indirebilmek ya da bu riskleri bir fırsat haline çevirebilmektir. Finansal sistemin gelişmesiyle meydana çıkan risk yönetim araçları gün geçtikçe önemini arttırmaktadır. Risk ölçümünün ve risk yönetiminin yapılması firmalar için gerekli ve fayda sağlayan konulardır. Bu çalışmada riskin ölçülmesi ve ayrıştırılması konuları incelenmiş ve ABD piyasaları baz alınarak BRICS-T ülkelerinin (Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin, Güney Afrika ve Türkiye) ulusal borsa endekslerinin riskleri, 2009-2018 dönemi için aylık kapanış verileri kullanılarak ölçülmüştür. Pazar endeksi olarak S&P 500 endeksi seçilmiştir. Buna bağlı olarak BRICS-T ülkelerinin ulusal borsa endekslerinin toplam riskleri hesaplanarak sistematik risk ve sistematik olmayan risklere ayrıştırılmıştır. Ayrıca piyasa hareketlerine olan hassasiyeti ölçen beta katsayıları 120 aylık veriler temel alınarak hesaplanmıştır. Çalışma bulguları BRICS-T topluluğundaki ulusal borsaların endeks bazında sistematik olmayan risklerinin genel itibariyle oldukça düşük olduğunu, riskin çoğunluğunu sistematik risk unsurunun oluşturduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Risk management is to be aware of risks, to be able to foresee them and to minimize their losses or to turn these risks into opportunities. Risk management tools arising from the development of the financial system are increasing in importance day by day. Risk measurement and risk management are necessary and beneficial for companies. IRisk management is to be aware of risks, to be able to foresee them and to minimize their losses or to turn these risks into opportunities. Risk management tools arising from the development of the financial system are increasing in importance day by day. Risk measurement and risk management are necessary and beneficial for companies. In this study, to measure risk and examined the issue of separated and US markets based on the BRICS-T countries (Brazil, Russia, India, China, South Africa and Turkey) the risk of national stock market index was measured using the monthly closing data for the 2009-2018 period. S&P 500 index was chosen as the market index. Accordingly, the total risks of the national stock market indices of the BRICS-T countries are calculated and divided into systematic and non-systematic risks. In addition, beta coefficients that measure the sensitivity to market movements were calculated based on 120-month data. The study findings show that the non-systematic risks of national stock exchanges in the BRICS-T community are generally quite low, and the majority of the risk is the systematic risk factor.