Finansal derinleşmenin ekonomik büyüme üzerindeki etkisi: BRICS-T örneği
The effect of financial involvement on economic growth: BRICS-T example
- Tez No: 651888
- Danışmanlar: DR. EDA DİNERİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bankacılık ve Finans Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Ekonomik sistem içerisinde her geçen yıl önemi daha da artan finansal sistem, bilişim teknolojileri ve küreselleşme ile her kesimden ekonomik birimlerin ulaşabileceği bir piyasaya dönüşmüştür. Finansal piyasaya hizmet sunan bankalar ve bankalar gibi finansal aracılar sayesinde herkesin sahip olabileceği finansal araçlar her geçen yıl çeşitlenerek yatırımcılara hem riski azaltmasına hem de tercih seçeneklerinin artmasına yardımcı olmaktadır. Finansal sistemin gelişmesi ve finansal araçların çeşitlenmesi finansal derinleşmeyi sağlayarak günümüzde ekonomik büyüme ve kalkınma üzerinde ne gibi etkileri olduğu son yıllarda en çok incelenen konulardan biridir. Çalışmada, Brezilya, Çin, Hindistan, Güney Afrika ve Türkiye'de finansal derinleşmenin ekonomik büyüme üzerindeki etkisi 1974-2018 dönemi için panel veri yöntemi ile incelenmektedir. Çalışmanın birinci bölümünde araştırma ile ilgili açıklamalara yer verilmiştir. İkinci bölümde finansal sistem ve piyasalardan ve finansal sistem ile ilgili teorik bilgilerden, finansal derinleşme kavramından ve BRICS-T ülkelerinin makreokonomik göstergelerinden bahsedilmektedir. Üçüncü bölümde finansal derinleşme ve incelenen ülkelerin makreokonomik göstergelerine yer verilmektedir. Dördüncü bölümde literatür taraması ve akabindeki kısımlarda materyal, yöntem ve bulgulara yer verilmektedir. Panel veri yönteminin kullanıldığı çalışmada finansal derinleşme göstergelerinden olan para arzı ile ekonomik büyüme arasında çift yönlü nedensellik ilişkisinin varlığı ortaya konmuştur. Tasarruftan ekonomik büyümeye doğru tek yönlü nedensellik ilişkisi bulunmuştur. Regresyon analizi sonucunda sermaye birikimi ve para arzının ekonomik büyümeyi pozitif yönde etkilediğini, finans sektörü tarafından sağlanan kredilerin negatif yönde etkilediği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The financial system, which has proved its importance with each passing year in the economic system, has become a market that can be reached by economic units from all segments with information technologies and globalization. Thanks to financial intermediaries such as banks and banks providing services to the financial market, the financial instruments can have diversify each year and help investors both reduce risk and increase their choice options. Financial development, financial system development and diversification in financial instruments provides financial deepening today, the effects of these economic changes on economic growth or development is one of the most studied issues in recent years. The effect of financial deepening is examined on economic growth with panel data method for teh 1974-2018 in Brazil, China, India, South Africa and Turkey. In the first part of the study, include explanations about the research. In the second part, financial system and the markets and the theoretical information about the financial system, the concept of financial deepening and the macro-economic indicators of the BRICS-T countries are mentioned. In the third chapter, financial deepening and macroeconomic indicators of the countries examined are given. In the fourth section, the literature review and the following sections include materials, methods and findings. In the study using panel data method, a two-way causality relationship was found between money supply and economic growth, which is one of the financial deepening indicators, and economic growth, was revealed. The causality relationship has been found from saving to economic growth. There is undirectional causality from savings to economic growth. As a result of the regression analysis, while the accumulation of capital and money supply positively affect the economic growth, the loans provided by the savings and finance sector negatively affect the economic growth.