An investigation of intercultural sensitivity level of higher education students in three countries
Üç ülkede yükseköğretim öğrencilerinin kültürlerarası hassasiyet düzeylerinin incelenmesi
- Tez No: 640107
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞEHNAZ ŞAHİNKARAKAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Son zamanlarda, eğitimin tüm alanlarında kültürlerarası duyarlılığa giderek daha fazla önem verilmektedir. Bu çalışmanın amacı, Türkiye, Rusya ve Irak gibi farklı ülkelerdeki yükseköğretim öğrencilerinin kültürlerarası duyarlılık düzeyini ve kişisel bilgi, diğer kültürlerden insanlarla iletişim kurma ve denizaşırı deneyimler gibi çeşitli faktörlerin kültürlerarası hassasiyetlerine etkilerini araştırmaktır. Araşştıranın amacına bağlı olarak, katılımcılar Türkiye, Rusya ve Irakta İngiliz dili ile ilgili bölümlerde eğitim gören 317 yüksek öğretim öğrencisinden oluşmaktadır. Araştırmanın verileri araştırmacı tarafından iki bölümden oluşan bir anket aracılığıyla toplanmıştır: katılımcılar hakkında demografik bilgi toplamak için çoktan seçmeli sorular ve kültürlerarası duyarlılık ölçeği. Araştırmadan elde edilen veriler Sosyal Bilimler için İstatistik Paketi (SPSS) programı kullanılarak analiz edilmiştir. Verilerin analizinde aritmetik ortalama, standart sapma, frekans, t testi ve varyans analizi (ANOVA) gibi istatistiksel testler kullanılmıştır. Çalışma üç ülkeden katılımcıları ve farklı değişkenleri içerdiğinden, elde edilen bulgulara göre cinsiyet, farklı ırksal etnik kökenlerden arkadaşlara sahip olmak, anadili İngilizce olan bir öğretmene sahip olmak, internet üzerinden iletişim kurmak ve iletişim araçları, farklı kültürlere ait faaliyetlere katılım ve ayrıca diğer ülkelerde belli bir dönem yaşama ve ziyaret etme gibi neredeyse tüm değişkenlerde toplam sonuçlar ve kültürlerarası duyarlılık ölçeği faktörleri açısından bir veya daha fazla ülke sonuçlarında önemli farklılıklar bulunmuştur. Çalışma, öğrencilerin kültürlerarası duyarlılık düzeyi üzerinde etkisi olabilecek tüm bu değişkenleri araştırarak mevcut literatüre katkıda bulunmaktadır. Son olarak, bu çalışma sonuçları bakımından, kurumlar, yöneticiler, eğitimciler, aileler ve özellikle yabancı dil öğretim ve öğrenimiyle uğraşan bireyler için kültürel konularda istifade edebilecekleri ve bakış açılarını düzenleyebilecekleri pedagojik çıkarımlar sunmuştur.
Özet (Çeviri)
Recently, there has been an increasing emphasis on intercultural sensitivity in all fields of education. The objective of this study is to investigate intercultural sensitivity level of higher education students in different countries namely Turkey, Russia and Iraq and the effect of various factors such as personal information, communicating with people from other cultures and previous overseas experiences. In accordance with the purpose of the study, the participants consist of 317 higher education students who were studying English language related departments from different universities in Turkey, Russia and Iraq. The data of the study was gathered by the researcher through a questionnaire which was composed of two parts: multiple-choice questions to gather demographic information about the participants and an intercultural sensitivity scale. The data obtained from the research were analyzed using Statistical Package for the Social Sciences (SPSS) program. Statistical tests such as arithmetic mean, standard deviation, frequency, t-test and analysis of variance (ANOVA) were used to analyze the data. As the study includes participants from three countries and different variables, according to the findings almost in all the variables such as gender, having friends from different racial ethnical background, having native English speaker teacher, communicating through internet and tools to communicate, participating different cultural activities and also living and visiting other countries significant differences were found either one country or more in terms of total results and factors of intercultural sensitivity scale. The study contributes the existing literature by investigating all these variables which may have an impact on intercultural sensitivity level of students. Finally, the study presents some pedagogical implications for institutions, administrators, educators, families and especially individuals, who are dealing with foreign language teaching and learning, that they can benefit from and revise their perspectives on cultural issues.