Uluslararası ticarette Türk tekstil sektörünün rekabet gücü
Competitiveness of the Turkish textile industry in international trade
- Tez No: 640135
- Danışmanlar: DR. YUNUS ÖZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Dış Ticaret Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Türkiye, dünyanın en büyük tekstil üreticilerinden biridir. Tekstil ve hazır giyim sektörünün dünya ihracatındaki payı % 3.47, en yüksek büyüme oranı ise 1992 ile 2018 arasında (Çin ve Hindistan'dan sonra) % 6.75 olmuştur. Türkiye istikrarlı ve büyüyen bir ekonomidir. AB, Rusya ve güçlü bir lojistik yapıya ve genel ticarete sahip olan Orta Doğu gibi büyük pazarlara yakınlık, coğrafi konum gibi özellikler Türkiye'ye ihracat yapmayı kolaylaştırmaktadır. Mikro düzeyde bakış açısından güçlü bir üretim motoru, genç, yetenekli personel, yüksek kaliteli ürünler, Türkiye'deki tekstil ve giyim endüstrisi, doğal hammaddelerin mevcudiyeti gibi işlevlerin temel avantajlarından biridir. Rekabet koşullarına bakarsanız, son 20 yılda tekstil ve konfeksiyon sektöründeki firma sayısı azalmıştır. Kriz sırasında işsizler ve alacaklarıyla ilgili problemler nedeniyle küçük firmalar kapanmaktadır. 1999-2018 döneminde tekstil ve konfeksiyon sektörü hem üretim hem de dış ticaret açısından büyüdü ve şirket sayısı azaldığından, bu sektördeki küçük şirketlerin büyük şirketler ile rekabet edemeyeceği sonucuna varıldı. Bu araştırmanın amacı, uluslararası ticarette Türk tekstil sektörünün rekabet gücünün nasıl olduğunun incelenmesidir.
Özet (Çeviri)
Turkey is one of the world's largest textile manufacturer. The share of the textile and clothing sector in world exports was 3.47% and the third highest average growth rate of 6.75% between 1992 and 2018 (after China and India). Turkey is a stable and growing economy. EU, Russia and the proximity to major markets such as the Middle East, having strong logistics structure and general trading, features such as geographic location provides the opportunity to make it easier to export to Turkey. Powerful production engine in terms of the micro level, machine park of young, talented workforce, high quality production, is a major advantage of features such as Turkey's textile and clothing sector, the presence of natural raw materials. Looking at the competition conditions, the number of firms in the textile and clothing sector has decreased in the last 20 years. In times of crisis, small firms are sinking because of their unemployment and the problems related to their receivables. In the period 1999-2018, the textile and clothing sector has been growing both in terms of manufacturing and foreign trade, and when the number of companies decreased, it is concluded that the small firms in the sector can no longer compete. The aim of this study is to examine the competitiveness of Turkish textile sector in international trade.