A mathematical word problem solver for addition and subtraction problems
Toplama ve çıkarma problemleri için bir matematiksel kelime problemi çözücüsü
- Tez No: 640138
 - Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN CEM BOZŞAHİN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Eğitim ve Öğretim, Matematik, Computer Engineering and Computer Science and Control, Education and Training, Mathematics
 - Yıl: 2020
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
 - Enstitü: Enformatik Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Bilişsel Bilim Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 69
Özet
Matematiksel Kelime Problemleri, doğal dilde yazılan matematik problemleridir. Bu problemler matematik eğitiminin önemli bir parçasıdır. Bu tez, toplama ve çıkarma matematiksel kelime problemlerini otomatik olarak çözecek bir model geliştirmeyi amaçlamaktadır. İlk olarak, insan temsilini taklit etmek amacıyla bir ara temsil tanıtılmaktadır. Bağımlılık yapıları ve sözcük türü etiketleri, problem hakkında yardımcı dilbilimsel bilgileri elde etmek için kullanılmaktadır. Çevreleme fikri, ara temsildeki boşlukları doldurmak için kullanılmaktadır. Daha sonra, otomata tabanlı bir sistem verilen problemler için alana özgü fiil kategorileri yardımıyla denklemler türetmek için tasarlanmıştır. Model, farklı verisetleri ile geliştirilmiş ve değerlendirilmiştir. Sonuç bölümünde, bizim sistemimizi kullanabilecek olası gelecek çalışmalar tartışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Mathematical Word Problems are mathematical problems written in natural languages. These problems are crucial for mathematics education. This thesis aims to develop a model to solve addition and subtraction math word problems automatically. At first, an intermediate representation is introduced to mimic the human representation computationally. Dependency structures and part-of-speech tags are used to provide the auxiliary linguistic information about the problem. Circumscription idea is used to fill the blanks in intermediate representation. Then, an automata-based system has been designed to generate the equations for given problems with the help of domain-specific verb categories. The model has been developed and evaluated with different datasets. In conclusion chapter, possible future studies that may use our system were discussed.