Kruvaziyer turizm destinasyon özelliklerinin kıyı mekanlarına etkileri ve İstanbul Galataport örneği
The effects of destination characteristics of cruiser tourism on coastal locations and the case of Istanbul Galataport
  1. Tez No: 640176
  2. Yazar: KAĞAN KÖKLEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ İHSAN KARACAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Kruvaziyer turistler ve kruvaziyer gemi personelleri, destinasyonları üzerinde bulunan limanların hinterlandına normal turistlerden daha fazla harcama yaparak ekonomik katkı sağlamaktadırlar. Bu bağlamda her yıl daha fazla büyüyen kruvaziyer turizminden pay almak isteyen ülkelerin destinasyon özelliklerini geliştirerek liman kimliklerini turizm cazibe merkezlerine dönüştürmeleri gerekmektedir. Bu tez çalışmasının temel amacı, İstanbul Galataport destinasyonuna gelecek kruvaziyer turistlerin, Türkiye'nin kruvaziyer turizm sektörüne ve ülke ekonomisine sağlayacağı katkıları vurgulamak İstanbul turizm paydaşlarına önerilerde bulunmaktır. Araştırmada İstanbul Galataport örneği üzerinden kurvaziyer gemileri ile gelecek turistlerin etkileşimde olacakları Karaköy-Salıpazarı bölgesindeki tarihi Galata limanı hinterlandına odaklanılmış ve veri toplama tekniği olarak açık uçlu sorulardan oluşan yarı yapılandırılmış mülakat yöntemi kullanılmıştır. Galataport İşletme Genel Müdür yardımcısı sayın Figen Ayan ile yapılan mülakatta İstanbul Galataport üzerinden gelecek kruvaziyer turistlerin liman hinterlandına ve Türkiye ekonomisine katacağı değerler ile İstanbul'un destinasyon kimliği üzerine görüşülmüş ve sonuçlar kapsamlı bir alan yazın araştırması ile değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Cruise tourists and cruise ship staff make an economic contribution to the hinterland of ports located on their destinations by spending more than normal tourists. In this context, countries that want to get a share of cruise tourism that grows more every year should improve their destination characteristics and transform their port identities into tourism attraction centers. The main purpose of this thesis is to highlight the contributions of cruise tourists to the Istanbul Galataport destination to Turkey's cruise tourism sector and the country's economy and to make suggestions to Istanbul tourism stakeholders. The research focused on the historical Galata port hinterland in Karaköy-Salıpazarı region where tourists will interact with cruise ships through the Istanbul Galataport sample and used a semi-structured interview method consisting of open-ended questions as a data collection technique. In an interview with Mrs. Figen Ayan, deputy general manager of Galataport, we discussed the values that cruise tourists coming from Galataport will add to the port hinterland and the Turkish economy and the identity of Istanbul's destination and the results were evaluated with a comprehensive field research.