Travmatik el yaralanmalarında yaşam kalitesi değerlendirme
Evaluation of quality of life in traumatic hand injuries
  1. Tez No: 640182
  2. Yazar: GÜL ÖZDİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ILGIN SADE
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Amaç: Bu çalışmada öncelikle travmatik el yaralanmalı hastalarda yaralanmanın yaşam kalitesi, işlevsellik ve duygu durum üzerine etkisini değerlendirilmesinin yanı sıra prognostik faktörlerin belirlenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve yöntem: Çalışmaya kliniğimize travmatik el yaralanması nedeniyle başvurmuş 31 hasta dahil edildi. Hastaların demografik özellikleri (yaş, cinsiyet, meslek, dominant el, yaralanan el, yaralanma tipi, yaralanma zonu, yaralanmadan sonra geçen zaman (hafta)) ve yapılan cerrahi bilgileri kaydedildi. Hastaların tedavi öncesi ve sonrası GAS, BDÖ, BAÖ, IES-R, KF-36, RBSÖ, DEİ ve DASH skorları kaydedildi. Ayrıca tedavi öncesi hastaların tedaviye inancı kaydedildi. Tüm veriler Mann Whitney U test, Wilcoxon t test, Fisher's Exact test, Monte Carlo test ve Lineer Regresyon analizi ile analiz edildi. Bulgular: Hastaların ortalama yaşı 37,6±12,7 yaş ve yaralanma sonrası başvuru süresi 5,1±2,5 hafta idi. BDÖ skorlarına göre 21 hasta (%67,7) normal, 8 hastada (%25,8) hafif, 1 hastada (%3,2) orta şiddetli, 1 hastada (%3,2) şiddetli depresif semptomlar saptandı. GAS, BDÖ, BAÖ, IES-R, DASH ve DEİ skorlarında tedavi öncesi ve sonrası anlamlı fark saptandı. Hastalar normal (n:21) ve depresif (n:10) olarak 2 gruba ayrıldı. Normal ve depresif grup arasında GAS, BAÖ, KF-36 ölçeğinin ağrı, genel sağlık algısı, sosyal fonksiyon, emosyonel sağlık ve enerji/yorgunluk parametrelerinde istatiksel olarak fark saptandı.
Özet (Çeviri)
Purpose: The primary aim of this study was to evaluate the effectiveness of trauma on quality of life, hand function, emotional states and also to determine the prognostic factors of patients with traumatic hand injury. Method: This study included thirty-one patients with traumatic hand injury who applied to our outpatient clinic. The demographic characteristics, (gender, age, job, dominant hand, injuried hand, type of injury, injury zone, elapsed time after injury (week)), surgical treatment were recorded. And also Visual Analog Scale (VAS), Beck Depression Inventory (BDI), Beck Anxiety Inventory (BAI), Impact of Event Scale revised (IES-R), Short form-36 (SF-36), Rosenberg Self Esteem Scale (RSBE), Duruöz Hand Index (DEİ), Disabilities of the Arm, Shoulder, and Hand (QuickDASH, Shoulder and Hand (DASH), were recorded at the baseline and after treatment. And also treatment belief of patients were recorded at the baseline. All data were analyzed using the Mann Whitney U test, Wilcoxon t test, Fisher's Exact test, Monte Carlo test and Lineer Regression Analysis. Results: The patient's mean age and elapsed time were 37,6±12,7 years and 5,1±2,5 weeks. Twenty-one (%67,7) patients were normal, 8 (%25,8) patients were mild depression, 1 (%3,2) patient have modarete depression and 1 (%3,2) patient have severe depression symptoms according to BDI. Significant improvement in GAS, BDI, BAI, IES- R, DASH and DEI scores were obtained. Participants were divided into two groups, namely normal (n= 21) and depressive group (n=10).