Enflasyon hedeflemesi rejimi ve OECD ülkelerinde uygulanışı
Inflation targeting regime and its application in OECD member countries
  1. Tez No: 640252
  2. Yazar: HANİFE BEHİCE KARAKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLÇİN TAPŞIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu tez kapsamında, enflasyon hedeflemesi rejimi kavramsal ve teorik temelde analiz edilmiş ve OECD ülkelerinde 2000-2019 yılları için geliştirilmiş Taylor kuralı çerçevesinde merkez bankalarının para politikalarının belirlenmesinde hangi faktörlerin etkili olduğu araştırılmaktadır. Modelde yer alan veriler yıllıktır ve OECD veri tabanı ile Dünya Bankası Gelişmişlik Göstergeleri veri tabanından elde edilmiştir. Modelin ekonometrik uygulamasında Stata 17 kullanılmıştır. Modelde bağımlı değişken olan kısa vadeli faiz oranlarının enflasyon, üretim ve döviz kuru açığındaki değişikliklere verdiği cevap geleneksel panel veri analizi ve sistem GMM modeli kullanılarak ampirik bazda incelenmiştir. Enflasyonun kısa vadeli faiz oranları üzerindeki ortalama etkisi her iki modelde de aynı çıkarken, enflasyon açığının anlamlılığına ilişkin iki model farklı sonuçlara ulaşmıştır. Enflasyon açığını beklentiler ile gerçekleşen enflasyon arasındaki fark olarak ele alan enflasyon açığı tanımının kullanıldığı modellerde enflasyon açığı kısa vadeli faiz oranları üzerinde anlamlı etkiye sahip değilken, Hodrick Prescott yöntemiyle oluşturulan enflasyon açığı verisinin kullanıldığı modelde enflasyon açığı kısa vadeli faiz oranları üzerinde anlamlı etkiye sahip çıkmıştır. Çıktı açığı ve kur farkı açığı açısından her iki denklemi uygulayan regresyonlar kur açığı ve çıktı açığının kısa vadeli faiz oranlarının belirlenmesinde etkili olduğu sonucuna ulaşmıştır. Bu sonuçlar OECD ülkelerinde para politikası stratejisinin hem enflasyon hem de ekonomik büyümeyi dikkate alarak oluşturulduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Within the scope of this thesis, the inflation targeting regime has been analyzed on a conceptual and theoretical basis and it is investigated which factors are effective in determining the central banks' monetary policies within the framework of Taylor rule developed for 2000-2019 in OECD countries. The data included in the model are annual and obtained from the OECD database and the World Bank Development Indicators database. Stata 17 was used in the econometric implementation of the model. The response of the short-term interest rates, which are the dependent variable in the model, to the changes in inflation, production and exchange rate deficit was analyzed on an empirical basis using traditional panel data analysis and the system GMM model. While the average effect of inflation on short-term interest rates was the same in both models, the two models regarding the significance of the inflation deficit reached different results. While inflation deficit does not have a significant effect on short-term interest rates in models that use the definition of inflation deficit, which treats inflation deficit as the difference between expectations and actual inflation, inflation deficit has a significant effect on short-term interest rates in the model using the inflation deficit data created by Hodrick Prescott method. Regressions that apply both equations in terms of output gap and exchange rate gap have reached the conclusion that the exchange gap and output gap are effective in determining short-term interest rates. These results show that the monetary policy strategy in OECD countries is formed taking into account both inflation and economic growth.