Kişniş ekstraktlı yumurta akı filminin donuk tavuk bagetlerinin bazı kalite parametreleri üzerine etkisi
The effects of egg albumin film containing coriander extract on some quality parameters of frozen chicken drumsticks
  1. Tez No: 640276
  2. Yazar: AINIWAER TUDI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEMALETTİN SARIÇOBAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Bu çalışmada kişniş ekstraktı ilave edilen yumurta akı filmi bileşenin, doğal antioksidan olarak dondurulmuş tavuk bagetlerinin bazı kalite parametrelerine etkileri belirlenmiştir. Tavuk bagetlerinden hazırlanan örnekler altı ayrı gruba ayrılmış, ilk grup kaplama uygulanmayan kontrol grubu olup, diğer beş gruptaki tavuk bagetleri ise sırasıyla %0, %2, %4, %6 seviyelerinde kişniş ekstraktı ilave edilen ve % 0.1'lik BHA içeren yumurta akı filmi ile kaplayarak, -20°C'de depolamanın 1., 15., 30., 45. ve 60. günlerinde pH, renk ve tiyobarbitürik asit (TBA) analizleri yapılmıştır. Ayrıca hammaddenin nem, yağ, protein içerikleri belirlenmiş, kişniş ekstraktı ve yenilebilir filmlerin renk, pH değerleri belirlenmiştir. %2 kişniş ekstraktı içeren yenilebilir yumurta akı film çözeltisi ile kaplanan tavuk bagetlerin pH değerleri, diğer grupların pH değerlerinden düşük bulunmuştur. Depolama süresinin 30. günü % 2 kişniş ekstraktı içeren grupta en düşük pH değeri (pH: 5.80) , BHT içeren grupta ise en yüksek pH değeri (pH: 6.17) bulunmuştur (p0.05) bulunmuştur. Depolamanın 1.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of the egg white film with coriander extract as natural antioxidant on some quality parameters of frozen chicken drumsticks were determined. The samples prepared from chicken drumsticks were divided into six separate groups, the first group was the control group without coating, and the chicken drumsticks in the other five groups contain 0%, 2%, 4%, 6% coriander extract and 0.1% BHA respectively. pH, color and thiobarbituric acid (TBA) analyzes were performed on the 1st, 15th, 30th, 45th and 60th days of storage at -20 °C, by covering with egg white film. In addition, moisture, fat and protein contents of raw materials were determined, and the color and pH values of coriander extract and edible films were determined. The pH values of chicken drumsticks coated with edible egg white film solution containing 2% coriander extract were lower than the pH of other groups. On the 30th day of storage period, the lowest pH value (pH: 5.80) was found in the group containing 2% coriander extract, while the highest pH value (pH: 6.17) was determined in the group containing BHT (p0.05).