Kişniş tohumu ve yapraklarının antioksidan özelliklerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the antioxidant properties of coriander seeds and leaves
- Tez No: 521959
- Danışmanlar: PROF. DR. YEŞİM YEŞİLOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Kişniş (Coriandrum sativum L.) yaprağı ve tohumlarının antioksidan aktivitesi su ve etanol çözücüleri ile hazırlanan ekstraktları incelendi. En yüksek ekstraksiyon verimi yaprak-su ekstraktında (389.4 mg/g) bulundu. Toplam fenolik madde tayini sonuçlarında yaprak-su ekstraktı 49.5±0.2 mg GAE/g gallik asit eşdeğeri ve 34.6±0.9 mg PKE/g pirokateşol eşdeğeri olarak en yüksek fenolik bileşik yaprak-su ekstraktında hesaplandı. Toplam flavonoid içeriği kateşin eşdeğeri olarak yaprak-su ekstraktı 32.4±0.4 mg KE/g, yaprak-etanol ekstraktı 28.4±0.6 mg KE/g, tohum-etanol ekstraktında ise 30.6±0.8 mg KE /g bulunurken yaprak-su ekstraktlarında gallik asit eşdeğeri cinsinden 96.2±0.5 mg GAE/g en yükek miktarı belirlendi. DPPH• radikalini giderme aktivitesi en iyi EC50 değeri yaprak-etanol 7.8±0.3 μg/mL tespit edildi. ABTS•+ radikali giderme aktivitesi EC50 değeri yaprak-etanol ekstraktında 23.8±1.3 μg/mL olarak bulundu. Fosfomolibden metodunda en yüksek antioksidan kapasite yaprak-su ekstraktında 30.76±0.41 mg Askorbik asit/g eşdeğerinde bulundu. Süperoksit anyon radikali giderme aktivitesinde en yüksek radikal giderme yaprak-etanol ekstraktında 59.7±0.9 μg/mL olduğu tespit edildi. Kuru yaprağının toplam karotenoid içeriği %15.48 olarak bulundu. Toplam klorofil miktarı 16.114 mg/kg (taze) olarak hesaplandı. Ferrik tiyosiyanat (FTC) metodu ile toplam anitoksidan aktivitesi tohum-etanol ekstraktında %92.04±0.42 en güçlü radikal giderme olduğu anlaşıldı.
Özet (Çeviri)
Antioxidant activity of coriander (Coriandrum sativum L.) leaf and seeds was examined through the extracts prepared with water and ethanol. Highest extraction efficiency has been founded in leaf-water extract (389.4 mg/g). In total phenolic substance specification results, the leaf-water extract has been calculated as 49.5±0.2 mg GAE/g gallic acid equivalent and as 34.6±0.9 mg PKE/g pyrocatechol equivalent has been calculated highest in leaf-water extract as the catechin equivalent. As the catechin equivalent of the flavonoid content, while it was founded as 32.4±0.4 mg KE/g in leaf-water extract 28.4±0.6 mg KE/g in leaf-ethanol extract, and 30.6±0.8 mg KE /g in seed-ethanol extract, the highest amount has been identified as 96.2±0.5 mg GAE/g in terms of gallic acid equivalent in the leaf-water extracts. Best EC50 value of DPPH• radical elimination activity has been founded as 7.8±0.3 μg/mL in leaf-ethanol extract. ABTS•+ radical elimination activity has been founded as EC50 value of 23.8±1.3 μg/mL in leaf-ethanol extract. Highest antioxidant capacity in phosphomolybdic method was founded in 30.76±0.41 mg Ascorbic acid/g equivalent in the water-leaf extract. In the superoxide anion radical elimination activity, the highest radical elimination was identified as 59.7±0.9 μg/mL in the leaf-ethanol extract. Total carotenoid content of dry leaf was founded as 15.48%. Total chlorophyll amount was calculated as 16.114 mg/kg (green). It was understood that total antioxidant activity is the strongest elimination as 92.04±0.42% in seed-ethanol extract through Ferric Thiocyanate (FTC) method.