Necip Fazıl'ın eğitime dair görüşlerinin Türk eğitim sisteminin hedefleri açısından incelenmesi
Examination of the views Neci̇p Fazil on the aims of Turkish education systems
- Tez No: 640366
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ŞİRİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Necip Fazıl Kısakürek Cumhuriyet neslinin gördüğü en önemli fikir, sanat ve edebiyat adamı olarak zihin dünyamıza ismini kazımış, hayatının her safhasında bir nesil yetiştirmenin ideali peşinde koşmuş bu uğurda çile çekmiş bir dava adamıdır. Eğitim meselesi gerek ferdi gerekse toplumsal hayatımızda mühim bir yere sahiptir. Ömrünü idealleri uğruna vakfetmiş, Cumhuriyetin kuruluşu ile beraber toplumun yeniden inşasına şahitlik etmiş; aksiyoner kişiliği ve fikirleri yüzünden bedel ödemiş olan Necip Fazıl eserlerinde eğitim meselesine sıklıkla değinmiştir. Pek çok açıdan ifade etmeye çalıştığı eğitim meselesi, Necip Fazıl'ın fikir ve eylem alanındaki ideal eğitim tasavvurunu ifade eder. Öyle bir tasavvur ki henüz daha milli bir kimlik kazanamamış, sistemini oturtamamış, eğitimcisine ve öğrencisine nitelik kazandıramamış eğitim politikalarımız için ilham verici olabilecek derin manalar ihtiva eder. Bu çalışmada Necip Fazıl'ın eserlerinde eğitim ile ilgili görüşlerini Türk Eğitim Sistemimiz açısından değerlendireceğiz.
Özet (Çeviri)
Necip Fazil Kisakurek has his name written in our mind world as the most important man of idea, art and literature as witnessed by his generation as well as he has pursued the ideal of raising a generation in every stage of his life and a man of case who was endured difficulties in this regard. The issue of education has an important place in both the individual and our social life. He has adored his whole life for his ideals as well as he has witnessed the reconstruction of the Society with the Foundation of the Republic. Necip Fazil has often addressed the issue of education in his works, who has paid the price for his actionist personality because of his ideas. A matter of education, which he tries to express in many respects, expresses the realization of ideal education in the field of opinion and action of Necip Fazil. It is such a vision containing deep meanings that may be inspiring for our educational policies which have not yet been qualified to the educationist and student as well as the ones that do not yet acquire a more national identity without any establishment of system.