Şebekelerde parsel düzeyinde kullanıcı etkileşimli sulama programlaması
User interactive irrigation programming at plot level in irrigation networks
- Tez No: 640379
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Küçük ve çok parçalı yapıdaki parsellerin yoğunlukta olduğu sulama şebekelerinde, üreticilerin sistemden ve kıt kaynaklardan adil bir şekilde yararlanabildiği işletim programlarının oluşturulması büyük önem taşır. Bu araştırma, Kılıç (2009) tarafından tasarlanan ve büyük ölçekli şebekelerde, sulamanın parseller düzeyinde programlanmasına olanak sağlayan WAPLOT 3.0 adlı modelin mevcut bir sistem üzerinde çalıştırılması ve elde edilen sonuçların analizini içerir. Model, sulamanın programlanması sürecini beş ana aşamada gerçekleştirmektedir. Bunlardan ilki; belirli bir alana hizmet eden tersiyer kanala ait yapısal özelliklerin tanımlanması ve hidrolik parametrelerin modele girilmesi, ikincisi; söz konusu alanın parselasyon planının tanımlanması, üçüncüsü; sulamanın programlanmasında gerekli parametrelerin her bir parsel için modele girilmesi, dördüncüsü; programın çalıştırılmasıyla sonuçların elde edilmesi ve beşinci aşama da; çıktıların değerlendirilmesi ve gerekli görüldüğü durumda farklı sulama süreleri için alternatif programların oluşturulmasıdır. Araştırma, Malatya il sınırları içerisinde yer alan Sultansuyu Sol Sahil Sulama Sistemi üzerinde yürütülmüştür. Modelde farklı periyotlar için oluşturulan sulama programları, bu süreçte meydana gelen dağıtım bölgelerinin sayısı ve büyüklüğü, parsel rotasyon grupları, her bir bölgeye ayrılan sulama süresi ve rotasyon periyotlarının uzunluğu değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
It has a great importance to prepare sustainable operational programs for using the system and deficit resources in equity by farmers in irrigation networks with small and separated plots. The aim of this investigation is to run the WAPLOT 3.0 model (Kılıç, 2009), which enables programming of irrigation at plot level, and analyze the results from the model solution. The model performs the irrigation programming at five main steps. The first is, description of the structural features of the canal serving a definite area and to input the value of hydraulic parameters into the model. Second is description the location of the plots in the command area. Third is to input the values of the parameters necessary for irrigation programming for each plot. Fourth is to obtain the results by running the model, and the fifth step is evaluation of outputs and devising alternative irrigation programs if necessary for different irrigation times. This investigation was carried out on Sultansuyu Left Bank Irrigation Network which is in Malatya province in Turkey. Irrigation programs devised for different growing periods of the crops, numbers and size of allocation zones occurring in this process, plot rotation groups, irrigation times allocated for each zone and length of canal rotation periods were evaluated.