Üniversite öğrencilerinde internet bağımlılığı sosyal destek ve öznel iyi oluş arasındaki ilişkinin araştırılması
The research on the relationship between internet addiction, social support and subjective well-being among university students
- Tez No: 640418
- Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN KULAKSIZOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Bu çalışmada gençlerin internet bağımlılığı ile öznel iyi oluş düzeyleri ve sosyal destek algıları arasındaki ilişki tespit edilmeye çalışılmıştır. Ayrıca bu değişkenlerin birbirleri arasındaki ilişkisi de saptanmaya çalışılmıştır. Tarama modelinin kullanıldığı araştırmada, İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi öğrencileri evreni oluşturmaktadır. Örneklem grubunu ise; 2017-2018 eğitim öğretim yılında İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi'nde 1, 2, 3, ve 4. sınıflarda öğrenim gören, 'Uygun/Kazara Örnekleme Yöntemi' ile seçilen 300 öğrenci oluşturmaktadır. Veri toplama yöntemi olarak anket yöntemi kullanılmış ve anketler yüz yüze görüşmeler ile uygulanmıştır. Verilerin analizi için ise SPSS 16.0 programı ve t testi ile Anova testi kullanılmıştır. Yapılan analizler neticesinde öğrencilerin internet bağımlılığı, algılanan sosyal destek ve öznel iyi oluş düzeyleri arasında anlamlı bir ilişki bulunmamıştır. Ancak internet bağımlılığı ile öznel iyi oluş arasında negatif bir ilişki olduğu saptanmıştır. Ayrıca algılanan sosyal destek ile öznel iyi oluş arasında da pozitif yönde bir ilişki olduğu görülmüştür. Dolayısıyla katılımcılarda internet bağımlılığı arttıkça öznel iyi oluşlarında bir düşüş olduğu görülürken, algılanan sosyal destek arttıkça da öznel iyi oluş seviyelerinde artış olduğu anlaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis tries to determine how internet addiction effects subjective well-being level and social support perceptions of young people. Also, the relationship between these variants is being examined. The method of the study is a scanning model with the students of Istanbul Sabahattin Zaim University. The sample group contains 300 students who are being educated 1st, 2nd, 3rd and 4th grades in 2017-2018 academic year in Istanbul Sabahattin Zaim University. The students were selected by the Convenience / Accidental Sampling Method. Questionnaire method is used to collect data and questionnaires are applied through face-to-face interviews. For data analysis, SPSS 16.0 program, T test and Anova test are used. As a result of the analyzes, no significant relationship is found between internet addiction, perceived social support and subjective well-being. However, there is a negative relationship between internet addiction and subjective well-being. In addition, there was a positive relationship between perceived social support and subjective well-being. Therefore, we see the results like subjective well-being decreases when the internet addiction is higher, also the level of subjective well-being increases whenperceived social support arises.