Erken dönem uyumsuz şemalar ve benlik algısının alkol ve madde kullanımı üzerindeki etkilerinin incelenmesi
Examination of the effects of early maladaptive schemas and self-perception to alcohol and substance use
  1. Tez No: 640539
  2. Yazar: MERVE ÇALIŞKAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEKERİYA KÖKREK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Çalışmanın amacı erken dönem uyumsuz şemalar ve benlik algısının alkol ve madde kullanımı üzerindeki etkilerinin incelenmesi üzerine hazırlanmıştır. Araştırma kolay örnekleme yöntemiyle ulaşılan 138 kişiden oluşmaktadır. Verilerin toplanmasında Demografik Form, Bağımlılık şiddetini ölçmek için Ögel (2012) tarafından geliştirilen“Bağımlılık Profil İndeksi (BAPİ) Risk Tarama Formu”, erken dönem uyumsuz şemalar için Young Şema Ölçeği Kısa Form 3 (YŞÖ-KF3) ve benlik algısını ölçmek için Sosyal Karşılaştırma Ölçeği (SKÖ) kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of the research is examining the effect of the early maladaptive schemas and self-perception to alcohol and substance use. The research had formed by using easy sampling method applied on 138 persons. The scales that are used to collect data are demographic, BAPİ (Addiction Profile Index Risk Scan Form) is used to measure the addiction intensity which developed by Ögel (2012), YŞÖ-KF3 (Young Schema Questionnaire-SF) is used to determine the early maladaptive schemas and to measure self-perception SKÖ (Social Comparisons Scale) is used.