Türkiye'de proje başarısı ölçümleri üzerine bir araştırma
A research about success measurements of projects in Turkey
- Tez No: 640549
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CANSER BİLİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Projeler, benzersiz bir ürün veya hizmet elde etmek için yürütülen, kısıtlı süreli ve tekrarlanmayan iş paketlerinden oluşur. Yürütülen projelerin temel amacı; projeden beklenen faydanın sağlanmasıdır. Bu amaç doğrultusunda, projelerin başarılı şekilde yürütülmesi ve sonuçlandırılması önem arz etmektedir. Proje yönetiminde yıllar içerisinde, işin gerekliliklerine de bağlı olarak gelişmeler yaşanmaktadır. Bununla birlikte yapılan bazı çalışmalar göstermiştir ki projelerin başarı oranları istenen seviyelerden çok uzaktadır. Proje yönetimi başarısının tespiti; uzmanlaşmış profesyonel birlikler tarafından gerçekleştirilmektedir. Bu çalışmada da Standız Grup ve Proje Yönetim Enstitüsü tarafından gerçekleştirilen çalışmalarda kullanılan yöntemlerden faydalanılmıştır. Proje Yönetim Enstitüsü tarafından yayınlanan Proje Yönetimi Bilgi Birikimi Kılavuzu (PMBOK) proje yönetiminde; önceden çizilen çerçeve içerisinde hedeflere ulaşmayı başarılı olarak kabul eder. Literatür taraması ve mevcut bilgiler ışığında görülmektedir ki ülke bazında değişen dinamikleri anlamak, projelerin başarısını ölçmek ve yönlendirmek açısından önemlidir. Türkiye'de bu amaç ve kapsam dahilinde yapılmış, proje başarı oranlarını araştıran bir çalışma tespit edilememiştir. Türkiye'de yürütülen projelerin başarısının ölçülmesi ve buna uygun bir model geliştirilmesine ihtiyaç duyulmaktadır. Bu sebeple; bu çalışma ile Türkiye'de yürütülen projelerin, başarı düzeylerinin ölçülmesi, başarı ve başarısızlık kaynaklarının tespit edilmesi ile mevcut çalışmalar arasında karşılaştırma yapılması amaçlanmıştır. Çalışmaya gerekli literatür taramaları ile başlanmıştır. Önceki çalışmalar, raporlar incelenmiş ve benzeri yapı oluşturulması ile veri toplama süreci yürütülmüştür. Bu çalışmada veriler birincil kaynaklarda elde edilmiştir. Veri toplama yöntemi olarak, kantitatif araştırma yöntemlerinden, anket kullanılmış ve Google Formlar üzerinden düzenlenen anket online olarak proje profesyonellerine dağıtılmıştır. Elde edilen bulgular ile sonuçlar yorumlanmıştır. Net ve en genel sonuçta; projelerin genel başarılı oranı %52, sorunlu oranı %40, başarısız oranı %8 olarak bulunmuştur. Sonrasında sektör, proje ölçeği, büyüklükler ile projeler detaylı incelenmiştir. Elde edilenler ile Standish Grup ve Proje Yönetim Enstitüsü başarı ile ilgili çalışmalarında paylaştığı veriler arasında karşılaştırma yapılmıştır. Başarı oranları geneli itibariyle, zamanında, bütçesinde ve kapsamında tamamlanma oranları ve başarısızlık değerlerinin paralellik gösterdiği görülmüştür. Başarı ve başarısızlık faktörleri karşılaştırıldığında, Chaos Rapora benzer sıralamalar ve yüzdelikler karşımıza çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
The projects includes temporary endeavor to generate unique products, services, or results. The main objective of the projects are to create the desired results at the end of the project. There have been major developments in project management over the years. However, some studies have shown that the success rates of the projects are far from the desired levels. Studies to determine the success rate of the projects; are carried out by specialized professional associations. In this study, for expert opinions, we followed the methodologies used by Standish Group and Project Management Institute. Project Management Knowledge Accumulation Guide (PMBOK) published by the Project Management Institute in project management; considers achieving the goals successfully within the previously drawn frame. In the light of literature review and available information, it can be seen that; understanding the changing dynamics of a country basis is important for measuring and directing the success of projects. However, there has been no study analysing the success rate of the projects executed in Turkey. So, there is a need to measure the success rate of the projects carried out in Turkey and a suitable model specific to Turkey needs to be developed. Therefore; this study, carried out in Turkey, aimed to measure the level of achievement, identify the major factors behind the success and the failure. The study started with the necessary literature reviews. Previous studies and reports were examined and the data collection process was carried out by creating a similar structure. In this study, data were obtained from primary sources. As a data collection method, one of the quantitative research methods as the questionnaire. The questionnaire prepared over Google Forms was distributed to the project professionals online. Results were interpreted with the obtained findings. The final and most general result; the overall success rate of the projects was 52%, the problem rate was 40%, and the failure rate was 8%. Afterwards, the sector, project scale, sizes and projects were examined in detail. Afterwards, the sector, project scale, sizes and projects were examined in detail. A comparison was made between the obtained data and the data shared by the Standish Group and the Project Management Institute in their studies on success. It has been observed that the success rates are generally in parallel with the completion rates and failure values on time, budget and scope. When the success and failure factors are compared, we see rankings and percentages similar to The Chaos Report.