Et ve et ürünlerinde kullanılan ingredientlerin kalıntı nitrit seviyesi üzerine etkisi
The effect of ingredients used in meat and meatproducts on the residual nitrite levels
- Tez No: 640555
- Danışmanlar: PROF. DR. BİROL KILIÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Besin Hijyeni ve Teknolojisi, Gıda Mühendisliği, Food Hygiene and Technology, Food Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Araştırma kapsamında et ürünlerinde kullanılan ingredientlerin (bağlayıcı ajanlar ve antioksidanlar) ısıl işlem uygulanmış sığır kıymasında kalıntı nitrit seviyesi üzerine olan etkileri araştırılmıştır. Ayrıca söz konusu ingredientlerin ısıl işlem görmüş sığır kıymalarının fiziko-kimyasal özellikleri üzerine etkileri de tespit edilmiştir. Birinci iş paketinde bağlayıcı ajanlar (mikrobiyal transglutaminaz enzimi, fibrin/thrombin kombinasyonu) ve farklı oranlarda nitrit ile kombinasyonları kullanılmıştır. İkinci iş paketinde ise doğal antioksidanlar (biberiye eksraktı ve üzüm çekirdeği eksraktı) ve nitrit ilave edilmiştir. Her iki iş paketinde de pişirme kaybı, renk, pH, oksidasyon, kalıntı nitrit, su aktivitesi ve tesktür ölçümleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research, the effect of the ingredients (bingding agents and antioxidants) used in meat products on the residual nitrite levels in the cooked ground beef was investigated. In addition, the effect of these ingredients on the physico-chemical properties of cooked ground beef was also been determined. In the first work package, binding agents (microbial transglutaminase enzyme, Fibrin/thrombin combination) and their combinations with different concentrations of nitrite were used. In the second work package, natural antioxidants (rosemary extract and grape seed extract) and nitrite were tested. Cooking loss, color, pH, oxidation, residual nitrite, water activity and texture analyzes were measured in both work package.