Bazi dermatolojik cilt bakim ürünlerinin lipid oksidasyon ortamında kinetik incelenmesi
Kinetic investigation of some dermatological skin care products in lipid oxidation environment
- Tez No: 640669
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TEMEL KAN BAKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
BAZİ DERMATOLOJİK CİLT BAKİM ÜRÜNLERİNİN LİPİD OKSİDASYON ORTAMINDA KİNETİK İNCELENMESİ HÜSEYİN KASTRATİ KASTAMONU ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ KİMYA ANA BİLİM DALI DANIŞMAN:DR. ÖĞR. ÜYESİ TEMEL KAN BAKIR İnsan vücudu gün içerisinde ışınlarına maruz kalır ve bu durum insanın en büyük organı olan deride kolaylıkla reaksiyona girebilen reaktif oksijen türlerinin (ROS) oluşumunu hızlandırır. Deride kanser dahil bir çok hastalığın sebepleri arasında olan bu türlerin zararlı etkilerini durdurmak amacı ile, krem formülasyonlarında antioksidan katkılar kullanılmaktadır. Krem formülasyonlarının fizikokimyasal özelliklerinin aydınlatılması için bir çok in vitro ve in vivo çalışmalar oluşturulmuştur. Bu çalışmada endüstriyel cilt bakım ürünü olarak satılan dört farklı krem örneğinin antioksidan aktivite ve kapasite tayinleri, deri oksidasyon ortamının simülasyonu için yağ/su emülsiyonu ve ayrıca fosfolipid içerikli yağ/su emülsiyon ortamı kullanılarak gerçekleştirildi. Üç farklı bölümde incelenen bu çalışma; birinci bölümde pH 5.5 ve 35 ° C'de Cu (II) varlığında linoleik asit (LA) emülsiyon oksidasyonuna etkileri ferrik tiyosiyanat (Fe(III) SCN) metodu ve tiyobarbütirik asit (TBARS) metodu kullanılarak; ikinci bölümde krem örneklerinin antioksidan aktivite tayinleri için 1,1-diphenyl-2-picrylhydrazyl radikal sönümleme (DPPH) metodu kullanıldı. Üçüncü bölümde, krem örneklerinin UV B (50 uW / cm2, 306 nm) ile indüklenen fosfolipit içeren yağ / su emülsiyonu oksidasyonu üzerindeki etkisi, Fe (III) SCN yöntemi ve konjuge dien tayinleri kullanılarak aynı anda araştırıldı. Aynı zamanda oksidasyon sırasında yağ asidi içeriğinin belirlenmesi için gaz kromatografisi (GC-MS) kullanıldı. Buna göre örnek 1 ve örnek 2 krem örneklerinin, oksidasyon ürünlerinden primer ve sekonder ürünleri inhibe ettiği, örnek 3 ve örnek 4'ün ise prooksidan özellik gösterdiği tespit edildi. Örnek numuneleri için aynı sonuçlar DPPH metodu ile teyit edildi. Deri simülasyon ortamında gerçekleştirilen kinetik incelemelerde ise primer oksidasyon ürünleri için hız sabitleri örnek 4>örnek 3> Kontrol Grubu> Örnek 1> Örnek 2 sıralamasını izledi. Konjuge dien oluşumları açısından, Örnek 4 için oksidasyonun gelişim aşaması yaklaşık 50. Dakikadan sonra ,örnek 3 için ise yaklaşık 70. dakikadan sonra, örnek 1 ve 2 için ise yaklaşık 140. dakikadan sonra başladığı gözlendi. Eş zamanlı olarak gerçekleştirilen GC-MS analizlerinde, oksidasyonun gelişme aşamasında 17 ve 19 karbon sayılı yağ asitlerinin düşük karbon sayılı sekonder ürünlere parçalanmasının, 1 ve 2 nolu krem numunelerinde 3 ve 4 nolu krem numulerine kıyasla daha az oranda gerçekleştiği gözlendi. ANAHTAR KELİMELER: UV B radyasyonu, Antioksidan, Ferrik tiyosiyanat (Fe(III)SCN) metodu, Konjugedien metodu, Deri model emülsiyonu Ocak 2020, Sayfa, ..... Bilim Dalı: 201
Özet (Çeviri)
KINETIC INVESTIGATION OF SOME DERMATOLOGICAL SKIN CARE PRODUCTS IN LIPID OXIDATION ENVIRONMENT HÜSEYİN KASTRATİ KASTAMONU UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE DEPAERTMENT OF ENVIRONMENTAL ENGINEERING SUPERVISOR: ASSİST PROF. DR. TEMEL KAN BAKIR The human body is exposed to UV rays throughout the day, and this accelerates the formation of reactive oxygen species (ROS), which can react easily on the skin, the largest organ of man. In order to stop the harmful effects of these species, which are among the causes of many diseases including cancer, antioxidant additives are used in cream formulations. Many in vitro and in vivo studies have been created to illuminate the physicochemical properties of cream formulations. In this study, antioxidant activity and capacity determinations of four different cream samples sold as industrial skin care products were performed using oil / water emulsion as well as phospholipid-containing oil / water emulsion medium for simulating the skin oxidation environment. This study examined in three different sections; In the first part, the effects of linoleic acid (LA) emulsion oxidation in the presence of pH 5.5 and 35 ° C Cu (II) using ferric thiocyanate (Fe (III) SCN) method and thiobarbutyric acid (TBARS) method; In the second part, it was carried out using 1,1-diphenyl-2-picrylhydrazyl radical scavenging (DPPH) method for antioxidant activity determinations of cream samples. In the third part, the effect of cream samples on UV B (50 uW / cm2, 306 nm) induced phospholipid-containing oil / water emulsion oxidation were investigated by using Fe (III) SCN method and conjugated diene determinations simultaneously. At the same time gas chromatography (GC-MS) for determination of fatty acid contents during oxidation was used. Accordingly, it was determined that sample 1 and sample 2 cream samples inhibited primary and secondary products from oxidation products, while sample 3 and sample 4 showed pro oxidant properties. The same results for the samples were confirmed by the DPPH method. In the kinetic examinations performed in the skin simulation environment, the velocity constants for the primary oxidation products followed the order of sample 4> sample 3> Control Group> sample 1> sample 2. In terms of conjugated diene formations, the development phase of oxidation for sample 4 after about 50 minutes; for sample 3 after about 70 minutes; for samples 1 and 2, it was observed that it started after about 140 minutes. In concurrent GC-MS analyzes, it was observed that the breakdown of fatty acids 17 and 19 carbon acids into secondary products with low carbon levels in the development phase of oxidation was less in cream samples 1 and 2 compared to cream samples 3 and 4. KEYWORDS:UV B radiation, antioxidant, ferric thiocyanate (fe (iii) scn) method, conjugedien method, skin model emulsion. 2020, Page, ..... Science Code: 201