Süperkritik karbondioksit ekstraksiyon yöntemi ile özütlenmiş bazı bitkilerin kalan atık posalarından total protein eldesi, cilt bakım kreminde kullanımı ve etkinliğinin incelenmesi
Obtaining of total protein from some plant pulps extracted by supercritical carbon dioxide extraction method, use in skin care cream and examination of its effectiveness
- Tez No: 956935
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKTÜRK AVŞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Dermatoloji, Kimya, Biotechnology, Dermatology, Chemistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Son yıllarda ilaç gıda ve kozmetik alanında üretilen ürünlerin kalitesi, içeriği ve doğal olup olmadığı tüketiciler tarafından sorgulanmaya başlanmıştır. Özellikle gıda ve kozmetik alanında kullanılan hammaddelerin kaynağının bitkisel kökenli olması tercih sebebi olmaya başlamıştır. Bitkisel proteinler, hücre onarımında ve hücre yenilemede çok önemli rol oynamaktadır. Bununla birlikte, bu alanda artan üretici firma sayısı nedeniyle rekabet artmıştır. Üreticiler, yeni inovatif ürünler üzerine Ar-Ge çalışmalarına önem vermeye başlamış, ekonomik açıdan katma değeri yüksek ürünler üretmeye yönelmişlerdir. Son dönemde en popüler olan ürünler hücre yenileme hızı yüksek ve yaşlanma hızını yavaşlatan ürünlerdir. Bu anlamda bitkisel proteinler hücre yenilemede etkin bileşenler içermesi nedeniyle, üreticiler bitkisel proteinleri hammadde olarak kullanmaya başlamıştır. Bu çalışmada bitkisel protein kaynağı olarak bezelye, kenevir tohumu ve kabak çekirdeği kullanılmıştır. Çalışmada sürdürülebilir ve çevre dostu olması nedeniyle yüksek teknolojik bir yöntem olan süperkritik karbondioksit akışkan ekstraksiyon yöntemi kullanılmış olup, kenevir tohumu ve kabak çekirdeği ekstraktları elde edilmiş ve kalan posalardan bitkisel proteinler elde edilmiştir. Sıfır atık bir çalışma olan bu proje, hammadde üreticilerine önemli bir yol gösterici çalışma olacaktır. Çalışmada, süperkritik karbondioksit ekstraksiyon yöntemi sonucunda kalan kenevir tohumu ve kabak çekirdeği posalarında yaklaşık %1'den daha düşük oranlarda yağ kaldığı tespit edilmiştir. Geleneksel yöntemle elde edilen ekstrakt sonrasında kalan bitki posalarındaki yağ oranı %10-15 arasındadır. Bu önemli fark, çevre dostu olan süperkritik karbondioksit ekstraksiyon teknolojisinin avantajlı bir yöntem olduğunu göstermiş olup, yüksek saflıkta ve verimde proteinler elde edilmiştir. Çalışmada en yüksek total proteinin %85.75 verim ile bezelye proteini olmasına karşın, yapılan DPPH Radikal Temizleme Aktivitesi en yüksek olan kenevir tohumu proteini olduğu görülmüştür. Elde edilen proteinler hidrolize lesitin ile enkapsüle edilerek kremlerde kullanılmış, Zeta boyut ve potansiyel ölçümleri ve fibroblast hücre hattında hücre canlılığı çalışmaları da gerçekleştirilmiştir. Yapılan test ve analizler sonucunda etkinliği bilinen bezelye proteini yanında kenvir tohumu ve kabak çekirdeği proteinlerinin de kozmetik sektörü için önemli bir hammadde kaynağı olabileceği öngörülmüştür. Yüksek miktarlarda hammadde olarak kullanılan proteinler ülkemizde üretildiği taktirde ithalatın azalması ile ülke ekonomisine önemli bir katkı sağlanmış olacaktır.
Özet (Çeviri)
In recent years, consumers have begun to question the quality, content and naturalness of products produced in the fields of medicine, food and cosmetics. Especially the source of raw materials used in food and cosmetics has become preferred to be of plant origin. Plant proteins play a very important role in cell repair and cell renewal. However, competition has increased due to the increasing number of manufacturers in this field. Manufacturers have begun to give importance to R&D studies on new innovative products and have turned to producing products with high added value in economic terms. The most popular products in recent times are those that have a high cell renewal rate and slow down the aging rate. In this sense, since plant proteins contain active components in cell renewal, manufacturers have started to use plant proteins as raw materials. In this study, peas, hemp seeds and pumpkin seeds were used as vegetable protein sources. In the study, the supercritical carbon dioxide fluid extraction method, which is a high-tech method due to its sustainability and environmental friendliness, was used, hemp seed and pumpkin seed extracts were obtained, and vegetable proteins were obtained from the remaining pulp. This project, which is a zero-waste study, will be an important guide for raw material producers. In the study, it was determined that less than 1% oil remained in the hemp seed and pumpkin seed pulps as a result of the supercritical carbon dioxide extraction method. The oil content in the remaining plant pulp after the extract obtained by the traditional method is between 10-15%. This significant difference showed that the environmentally friendly supercritical carbon dioxide extraction technology was an advantageous method, and proteins with high purity and yield were obtained. In the study, it was observed that although the highest total protein was pea protein with 85.75% yield, the hemp seed protein had the highest DPPH Radical Scavenging Activity. The obtained proteins were encapsulated with hydrolyzed lecithin and used in creams, Zeta size and potential measurements and cell viability studies in fibroblast cell lines were also performed. As a result of the tests and analyzes, it has been predicted that hemp seed and pumpkin seed proteins, in addition to pea protein, whose effectiveness is known, can be an important source of raw materials for the cosmetics industry. If proteins used as raw materials in high quantities are produced in our country, a significant contribution will be made to the country's economy by reducing imports.