Investigation of anomalous Higgs-gauge boson couplings via Hvv production at CLIC
Anormal Higgs-ayar bozonu bağlaşımların Hvv üretim yoluyla CLIC'te incelenmesi
  1. Tez No: 640731
  2. Yazar: ÖZGÜN KARADENİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULKADİR ŞENOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
CP-bozan altı-boyutlu operatörlerin etkileri CLIC'in her bir enerji aşamasında entegre parlaklık değerleriyle birlikte efektif alan teorisi yaklaşımında e+e− → Hνν ̄ süreci aracılığıyla araştırılmıştır. Madgraph kullanılarak sinyal ve arka alan olaylarının üretimi gerçekleştirilmiş ve üretilen bu olaylar parton seviyesinde, parton sağanağı ve hadronlaştırma için PYTHIA'dan geçirilmiştir. Gerçekçi dedektör etkileri DELPHES içinde tanımlı olan ayarlanmış CLICdet kartı ile dikkate alınmıştır. Bu tezde Higgs bozonu b-jet çiftinden yeniden oluşturulduğu için CP-bozan eden altı-boyutlu bağlaşımların limitleri, CLIC'in üç enerji as ̧aması için de CLICdet kartında tanımlanan üç b-etiketleme (sıkı, orta, serbest) çalışma noktalarında elde edilmiştir. 95% güvenilirlik seviyesinde en iyi limit değerlerimiz olan |7.0 × 10−3| and |3.0 × 10−2|, CLIC'in 5 ab−1 entegre parlaklık değeri ile 3 TeV kütle merkezi enerjisinde cHW and cHB bağlaşımları üzerinde 90% b-etiketleme verimliliği için elde edilmiştir
Özet (Çeviri)
The effects of CP violating dimension-six operators are investigated through $e^+e^- \to H\nu\bar{\nu}$ process in Standard Model Effective Field Theory approach at each energy stages of CLIC with integrated luminosities. Generation of signal and background events are carried out with using Madgraph and passed this generated events through PYTHIA for hadronization and parton showering at parton level. Realistic detector effects are taken into account with using tuned CLIC detector card that is defined in DELPHES. Since in this thesis the Higgs boson are reconstructed from b-jets pair, the limits on CP-violating dimension-six couplings are obtained at three b-tagging working points: tight, medium and loose defined in the CLICdet Card for three energy stages of CLIC (380 GeV, 1.5, 3 TeV). At 3 TeV center of mass energy of CLIC with integrated luminosity of 5 $ab^{-1}$, on $c_{HW}$ and $c_{HB}$ couplings we had best $95 \%$ C.L. limit values which were $|7.0\times10^{-3}|$ and $|3.0\times10^{-2}|$ for $90 \%$ b-tagging efficiency.