Broyler karma yemlerine sepiyolit ve bitkisel ekstrakt ilavesinin performans üzerine etkisi
Effects of dietary supplementation of sepiolite and plant extracts on broiler performance
  1. Tez No: 640738
  2. Yazar: MEHMET YERLİKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HANDAN ESER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kanatlı Hayvan Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu araştırma broyler rasyonlarına sepiyolit ve bitkisel ekstrakt karışımı kullanımının performans ve karkas özellikleri üzerine etkisini ortaya koymak için yapılmıştır. Toplam 96 adet Ross 308 erkek günlük broyler civciv kullanılmıştır. Her biri 24 adet olan bir kontrol ve üç deneme grubuna ayrılmıştır. Dönemlere göre yapılan karma yemlerde %0 sepiyolit ve bitkisel ekstrakt, %1 sepiyolit ve 50 mg/kg düzeylerinde bitkisel ekstrakt ve %1 sepiyolit+ 50 mg/kg bitkisel ekstrakt bir arada kullanılmıştır. Deneme 34 gün sürdürülmüştür. Deneme süresince broyler rasyonlarına sepiyolit ve bitkisel ekstrakt ilavesinin dönemlere göre performans,iç organ ağırlıkları ve karkas özellikleri bakımından istatistik açıdan herhangi bir etkisi gözlenmemiştir. Gruplar arasında 34 günlük deneme süresince toplam yem tüketimi bakımından farklılık görülmemiştir.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to reveal the effects of using sepiolite and herbal extract mix on broiler diets on performance and carcass characteristics. A total of 96 Ross 308 male daily broiler chicks were used. It is divided into a control and three trial groups, each 24 chicks. In diets 0% sepiolite and herbal extract, 1% sepiolite and 50 mg/kg herbal extract and 1% sepiolite+ 50 mg/kg herbal extract were used. The trial was continued for 34 days.During the trial, no statistical effects of the addition of sepiolite and herbal extracts were observed in terms of performance,carcass characteristics andinternal organ weights. Total feed consumption values during 34 days of the experiment were not different among groups.