Onbir-oniki yaş grubu voleybolcularda dinamik germenin anaerobik performans ve esneklik üzerine etkisi
The effect of dynamic stretching on anaerobic performance and flexibility in eleven-twelve age volleyball players
  1. Tez No: 640755
  2. Yazar: EMİNE TÜMER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERKAN GÜNAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Dinamik germe son zamanlarda Spor Bilimleri alanında sıklıkla araştırılan bir ısınma protokolüdür. Özellikle farklı sportif branşlarda ve farklı popülasyonlarda dinamik germe sonrası performansa katkısı üzerine yoğunlaşılmaktadır. Bu çalışmanın amacı; 11-12 Yaş Grubu Voleybolcularda Dinamik Germenin Anaerobik Performans ve Esneklik Üzerine Etkisinin araştırılmasıdır. Araştırmanın örneklemi, 11-12 yaş grubu 25 gönüllü kız voleybol oyuncusundan oluşturuldu. Katılımcıların fiziksel özelliklerinden boy uzunluğu ve vücut ağırlığı ölçüldükten sonra performans testlerinden sırasıyla dikey sıçrama testi, 20 m sprint testi ve esneklik testi uygulanmıştır. Deney grubu katılımcılarına, beş hareketten oluşan dinamik germe protokolü farklı günlerde ve farklı set sayılarında uygulatılmıştır. Araştırmada katılımcıların dinamik germe ptorokolünü ilk olarak 1 set, sonrasında 3 set ve 4 set uygulamaları istenmiştir. Protokolde her hareket akıcı bir tempoyla, 20 m'lik alanda 14 tekrar olacak şekilde uygulanmış ve hareketler arası yaklaşık 10 sn dinlenme verilmiştir. Dinamik germe setleri bittikten sonra katılımcılara 5 dk pasif dinlenme süresi verilmiştir. Hemen ardından katılımcıların son test ölçümleri alınmıştır. Araştırma bulguları, SPSS 24.0 paket programı kullanılarak Kolmogorov-Smirnov testi, Paired Sample T-testi ve Wilcoxon Signed Ranks testi ile analiz edilmiştir. Deney grubunda esneklik testi sonuçları tüm setlerde linear anlamlı bulunurken, 20 m sprint testi 1. sette, dikey sıçrama testi ise 4.
Özet (Çeviri)
Recently, dynamic stretching is warm-up protocol that frequantly researched in field of sport sciences. Especially, in different sports of branches and different ages, it is examined the effects of performance after dynamic stretching. Aim of this study, it is to investigate the effect of Dynamic stretching on anaerobic performance and flexibility in 11-12 age group volleyball players. The sample of this study were made up 25 volunteer girls volleyball players aged 11-12. After measuring the height and body weight from the physical characteristics of the participants, vertical jump test, 20 m sprint test and flexibility test performed respectively. Experiment group participants completed dynamic stretching protocol that consist of five movements form in different days and different sets. In this research as dynamic stretching protocol, the participants applied movements 1 set, then 3 sets and 4 sets. In the protocol, all movements form was perfomed with a fluent tempo, and in the 20 m area, 14 repetitive moves are completed with 10 s rest between movements. After dyanamic streatching sets, the participants was given a five minute pasive rest time. immediately after, post-test measurements of the participants were measured. Results were analyse using SPSS software (version 24; SPSS ınc.) with Kolmogorov-Smirnov test, Paired Sample T-test and Wilcoxon Signed Ranks test. In experimental group, results of flexibility test were found significant with all sets. Also, 20 m sprint test was found to be statistically significant in set 1 and vertical jump test in set 4. According to the results, it was found that in the 11-12 age group volleyball players, dynamic stretching positively contributes to flexibility and anaerobic performance and dynamic stretching procedure should be applied to different performance components with different volumes.