10-14 yaş grubu erkek voleybolcularda bosu egzersilerinin denge üzerine etkisi
10-14 age group of male volleyball players on the effect of bosu exercises on balance.
  1. Tez No: 543018
  2. Yazar: ERDİ YILDIZBAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FUNDA COŞKUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Yıldızbaş E, 10-14 Yaş Grubu Erkek Voleybolcularda Bosu Egzersizlerinin Denge Üzerine Etkisinin Araştırılması. Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi, Beden Eğitimi ve Spor Anabilim Dalı, Yüksek Lisans Tezi, Van, 2019. Voleybola özgü denge antrenmanlarını destekleyecek bosu egzersizlerinin sporcularda kuvvetli bir kor bölgesinin yanı sıra denge performanslarında artışına neden olacağı gerekçesinden hareketle bu çalışmada amacımız 10-14 yaş grubu erkek voleybolcularda bosu egzersizlerinin denge üzerine etkisini araştırmaktır. Yapmış olduğumuz bu çalışmada, düzenli olarak hafta üç gün voleybol antrenmanı yapan toplam 20 voleybolcunun 10'u kontrol grubu olarak yalnızca voleybol antrenmanlarına, 10'u ise düzenli olarak yapmış oldukları voleybol antrenmanlarına ek olarak bosu egzersizlerine 12 hafta boyunca katılmışlardır. 12 hafta öncesi ve sonrası uygulanan dinamik denge ve dinamik ve statik core kuvveti ölçüm sonuçları grup içinde ve gruplar arasında karşılaştırılmıştır. Araştırmada ölçümü yapılan tüm parametreler ortalama ve standart sapma olarak sunulmuştur. Normallik dağılımı Shapiro-Wilk Testi ile incelenmiştir. Veriler normal dağılım göstermediği için deney ve kontrol gruplarının karşılaştırılmasında Mann-Whitney U testi antrenman öncesi ve sonrası değişimin belirlenmesinde Wilcoxon testi uygulanmıştır. İstatistiksel önem düzeyi p0.05).
Özet (Çeviri)
Yıldızbaş E, 10-14 age group of male volleyball players on the effect of Bosu Exercises on Balance. Van Yuzuncu Yil University, Institute of Educational Sciences, Department of Physical Education and Sports, M.Sc. Thesis, Van, 2019. The Bosu exercises which supports specific balance training in volleyball cause not only strong core of athletes but also increase of high balance performance. It is aimed to investigate the effect of bosu exercises on the balance in 10-14 age group volleyball players in this study. In this study, 10 of the 20 volleyball players who practice volleyball three times a week regularly participated in volleyball training as a control group and 10 volleyball players participated in bosu exercises for 12 weeks in addition to their regular volleyball training. The results of the dynamic balance and dynamic and static core strength measurements which were applied before and after 12 weeks are compared between the groups and within the groups. All parameters measured in the study are presented as mean and standard deviation. The normality distribution is analyzed with Shapiro-Wilk Test. It is used Mann-Whitney U test in order to compare the experimental group and the control group. Besides, it is applied Wilcoxon test to determine the change before and after training.