Sınıf öğretmenlerinin düşünme stilleri ile sınıf yönetim stilleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
An analysis of the relationship between class teachers' thinking styles and their class management styles
  1. Tez No: 640759
  2. Yazar: İSHAK ÜNLÜ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DURSUN AKSU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
İnsanları diğer canlılardan ayıran en temel özelliklerden biri olan düşünme, 21 yy.ın da temel becerileri arasında yerini almaktadır. Düşünme becerisi tek düze bir beceri değil birden fazla düşünme stilini ifade eder. Kişiler düşünme stiline değil, düşünme stillerine sahiptirler. Düşünme stilleri insanların düşünürken kullanmayı tercih ettikleri yolları ifade ettiğinden öğretmenlerin sınıf yönetimi tercihlerinde de düşünme stilleri etkili olmaktadır. Bu çalışmanın amacı, sınıf öğretmenlerinin düşünme stilleri ile sınıf yönetim stilleri arasındaki ilişkinin ortaya konmasıdır. Araştırma ilişkisel tarama modelinde desenlenmiştir. Araştırmanın örneklemini Kocaeli ilinde 2018-2019 eğitim öğretim yılında görev yapan 522 sınıf öğretmeni oluşturmaktadır. Araştırmada veriler, sınıf öğretmenlerinin düşünme stillerini belirlemek için Sternberg ve Wagner (1992) tarafından geliştirilen ve Buluş (2006) tarafından Türkçeye uyarlanan“Düşünme Stilleri Ölçeği”, sınıf yönetim stillerini belirlemek için ise Bosworth (1997) tarafından geliştirilen ve Aktan ve Sezer (2018) tarafından Türkçeye uyarlanan“Sınıf Yönetim Stilleri Ölçeği”ile toplanmıştır. Araştırmada elde edilen veriler SPSS 20.0 paket programı ile çözümlenmiştir. Ölçeklerden elde edilen puanlar normal dağıldığından parametrik testlerden ilişkisiz örneklemler için t-testi, tek yönlü varyans analizi (One-way ANOVA) ve ilişki testi için Pearson korelasyon katsayı değeri kullanılmıştır. Araştırma sonucunda, sınıf öğretmenlerinin sınıf yönetim stillerinden en fazla yetkeci yönetim stilini en az ilgisiz sınıf yönetimi stilini, düşünme stillerinde ise en fazla hiyerarşik düşünme stilini en az ise muhafazakâr düşünme stilini tercih ettikleri ortaya çıkmıştır. Baskıcı düşünme stili ile yürütmeci ve muhafazakâr düşünme stilleri arasında pozitif yönde çok düşük düzeyde, yargı düşünme stili ile negatif yönde çok düşük düzeyde anlamlı ilişki bulunmuştur. Yetkeci sınıf yönetim stili ile yasama, yargı, hiyerarşik, liberal düşünme stilleri arasında pozitif yönde düşük düzeyde, global düşünme stili ile negatif yönde düşük düzeyde ilişki bulunmuştur. Serbest sınıf yönetim stili ile anarşik ve global düşünme stili arasında pozitif yönde düşük düzeyde anlamlı ilişki vardır. İlgisiz sınıf yönetim stili ile oligarşik, global, dışsal düşünme stilleri arasında pozitif yönde çok düşük düzeyde, yasama düşünme stili ile negatif yönde düşük düzeyde ilişki tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
As a key feature that separates people from other animals, thinking is one of the 21st century skills. Thinking skill means not a prosaic skill but different types of thinking. Individuals have not a thinking style. They possess thinking styles. Since thinking style expresses the ways people prefer to use while thinking, thinking styles are influential in the teachers' preferences of class management. The aim of this study is to explore the connection between thinking styles of the primary school teachers and their classroom management styles. The research was designed according to the relational screening model. Research sample constitutes 522 class teachers who have worked during the 2018-2019 school year in Kocaeli. The data were collected with“Thinking Styles Inventory”(TSI) developed with the object of specifying the thinking styles of class teachers by Strenberg and Wagner (1992) and adapted to Turkish by Buluş (2006) and“Classroom Management Profiles Scale”designed to ascertain class management styles by Bosworth (1997) and translated into Turkish by Aktan and Sezer (2018). The data analysis was conducted on SPSS 20.0 package program. As the points obtained by the scales show a normal distribution, parametric tests named unrelated samples t-test, one-way ANOVA and the Pearson correlation coefficient were used. According to the analysis in the research, it is determined that class teachers prefer authoritative management style the most, and laissez-faire management style the least. In terms of thinking styles, it is understood that the preference of hierarchical thinking style is the highest and conservative thinking style is the lowest. The findings indicate that there is a very weak positive correlation between authoritarian, executive and conservative thinking styles, and a very weak relationship with judicial thinking style. A weak negative correlation exists between authoritative class management style and legislative, judicial, hierarchic, liberal thinking styles. A weak positive relationship was observed between democratic classroom management style and anarchical and global thinking styles. Finally, there is a very weak positive correlation between Laissez-faire classroom management style and the oligarchic, global, external thinking styles, and a weak negative correlation with legislative thinking style.