Kamu alımları yoluyla yerli ve yenilikçi üretimin artırılması ve Türkiye analizi
Increasing domestic and innovative production through public procurement and Turkey analysis
  1. Tez No: 640783
  2. Yazar: MÜCAHİT CİVRİZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SABRİ ÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanayi Politikaları ve Teknoloji Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sanayi Politikaları ve Teknoloji Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
GSYH'nin önemli bir büyüklüğüne tekabül eden kamu harcamaları içerisinde yer alan kamu alımları bir yandan kamu hizmetlerinin yerine getirilmesi için önemli bir fonksiyon icra etmekte diğer yandan“yerli ve yenilikçi”üretim için büyük bir potansiyel taşımaktadır. Taşıdığı bu büyük anlam nedeniyle kamu alımları son yıllarda gerek teorik gerekse de uygulama alanında fazlasıyla yer edinmektedir. Bu bağlamda ülkemizde“yerli ve yenilikçi”kamu alım potansiyelini ele alan bu çalışma, teorik çerçevenin sunduğu gelişim alanları ile uygulamada yaşanan bir takım aksaklıkları gözönünde bulundurarak bu potansiyelin daha iyi kullanılabilmesi için tespit ve önerilerde bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Public procurement within public expenditure, which amounts to about 30 per cent of GDP, on the one hand performs an important function for the performance of public services and on the other hand has great potential for“domestic and innovative”production. Because of this great meaning, public procurement has been very much on the agenda of both theorists and practitioners in recent years. In this context, this study addresses the potential of domestic and innovative public procurement in our country, Considering the development areas offered by the theoretical framework and some difficulties experienced in the application, it makes the determination and suggestions for the better use of this potential.