Yetişkin erkeklerin babalık rolü algıları
Perception of fatherhood roles of adult men
  1. Tez No: 640824
  2. Yazar: AYÇA DELİBALTA
  3. Danışmanlar: DR. SİNEM EVİN AKBAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışmanın amacı yetişkin erkeklerin babalık rolü algılarını, algılarının oluşmasında katkısı olan faktörleri ve babalık rolü algılarının nasıl oluştuğunu derinlemesine incelemektir. Bu amaç doğrultusunda çalışma üç yaş üzeri çocuk sahibi olan üç baba, bu babaların anneleri, babaları ve eşleri olmak üzere 12 katılımcı ile nitel araştırma yönteminin bir parçası olan görüşme yöntemi ile yapılmıştır. Araştırma yöntemi nitel vaka analizidir. Bu yöntem doğrultusunda her bir katılımcı ile 30-60 dk arasında katılımcıların istedikleri bir mekânda görüşme yapılmıştır. Çalışmada olgu bilim deseni kullanmış olup verilere 'yarı yapılandırılmış görüşme form' ve 'kişisel bilgi formu' ile ulaşılmıştır. Elde edilen veriler 'içerik analizi yöntemi' ile analiz edilmiştir. Ulusal ve uluslararası alan yazın incelenerek elde edilen veriler tartışılmıştır. Bulgular analiz edilerek yedi temaya ulaşılmıştır. Bunlar: Baba kelimesinin bireyler için anlamı, baba olmanın hissettirdikleri, babalık rolleri ile ilgili eş ile çatışmalar, babalık rolünde baba ile benzerlikler ve farklılıklar, babalık rollerini etkileyen çevresel faktörler, kişinin babalığına yönelik olumlu ve olumsuz algılar, babanın yetiştirme biçiminde büyükbabanın olumlu ve olumsuz rolleri temalarıdır. Elde edilen bulgular doğrultusunda erkeklerin babalık rolü algılarını oluştururken özellikle kendi babalarını model aldıkları ve model alma sürecinde sembolleştirme kapasitesi ve öz-düzenleme kapasitesinden faydalandıkları sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine fatherhood roles' perception of adult men, to understand which factors effects them when their fatherhood roles forms, and how their fatherhood roles are formed. In the sight of this aim the study has conducted with three fathers who has at least three years of child, their spouse, their mothers and fathers by using interview method. With this method there interviewed with each participant where they prefer. Each intervew will be between 30 min and 60 min. In the line of this aim phenenomology design was used and the data will be accessed by using 'semi-structured interview form' and 'personal information form'. The data which was obtained was analyzed by using 'content analyze method'. At the end by examining national and international literature, the data was discussed. The findings were analyzed and reached seven themes. These are: The meaning of the word father for individuals, the feelings of being a father, conflicts with the spouse regarding the paternity roles, similarities and differences between fathers and father's fathers paternity roles. They reached the conclusion that they took the model and that they used the modeling symbolic symbolization and the self-regulation operation.