İyi oluş açısından dezavantajlı öğrencilerin Türkçe dil becerilerinin araştırılması
The Turkish language skills of disadvantaged studenst in terms of well-being
  1. Tez No: 1008678
  2. Yazar: HURİYE YOKUŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MAZHAR BAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasının amacı Seligman'ın PERMA modeli çerçevesinde mevsimlik tarım işçisi ailelerin çocuklarının okuma, yazma, konuşma ve dinleme becerilerinin eğitiminin iyi oluş durumlarıyla ilişkisinin ortaya konulmasıdır. Araştırma, dezavantajlı durumda olan mevsimlik tarım işçisi ailelerin çocuklarının Türkçe dersindeki temel dil becerilerini PERMA modelinin beş boyutu (olumlu duygular, olumlu ilişkiler, anlam, bağlılık ve başarı) açısından inceleyerek bu öğrencilerin eğitimde iyilik hâli ile Türkçe dersi başarıları arasındaki ilişkiyi anlamayı hedeflemektedir. Araştırma, nitel araştırma yöntemlerinden durum çalışması ile desenlenmiştir. Çalışma grubunu, benzer kültürel ve dilsel geçmişlere sahip öğrencilerin bulunduğu bir ortaokulda öğrenim gören öğrenciler ile aynı okulda görev yapan Türkçe öğretmenleri oluşturmaktadır. Bir devlet ortaokulunda eğitim veren 12 Türkçe öğretmeni ve okulda eğitim hayatına devam eden 72 öğrenciden oluşan toplamda 84 katılımcı çalışmaya dâhil olmuştur Katılımcıların belirlenmesinde amaçlı örnekleme yöntemlerinden ölçüt örnekleme tekniği kullanılmıştır. Veri toplama tekniği olarak öğretmen ve öğrenciler için bu tez kapsamında hazırlanan yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Görüşme soruları, PERMA modelinin boyutları temel alınarak öğrencilerin dil becerilerine ilişkin duyuşsal, bilişsel ve sosyal deneyimlerini ortaya koyacak şekilde oluşturulmuştur. Elde edilen veriler içerik analizi yönteminden yararlanılarak analiz edilmiştir. Araştırma bulguları, mevsimlik tarım işçisi ailelerden gelen öğrencilerin Türkçe dil becerilerinin akademik bir süreç olarak değerlendirilmesinin yanı sıra öğrencilerin duygusal deneyimleri, sosyal ilişkileri ve öğrenmeye yükledikleri anlamla yakından ilişkili olduğunu göstermektedir. Öğrencilerin öğretmenin sunduğu destek, güvenli sınıf ortamı ve yapıcı akran ilişkileri sayesinde derse katılım ve başarı algılarının güçlendiği belirlenmiştir. Göç, dil farklılıkları, uyum sorunları ve eğitimde sürekliliğin kesintiye uğraması gibi etkenlerin iyi oluş hâllerini olumsuz etkileyebildiği tespit edilmiştir. Öğretmen görüşleri ise kapsayıcı sınıf uygulamalarının, iş birliğine dayalı etkinliklerin ve destekleyici öğretmen tutumlarının öğrencilerin dil becerileri ile iyi oluş hâllerini desteklediğini ortaya koymuştur. Mevsimlik tarım işçisi ailelerden gelen öğrencilerin Türkçe dil becerilerinin gelişimi ile eğitimde iyi oluşlarının birbiriyle ilişkili olduğu belirlenmiştir. Öğrencilerin dil becerilerini destekleyen kapsayıcı ve iyi oluş odaklı eğitim ortamlarının sunulması, bu öğrencilerin akademik uyumlarını ve psikososyal gelişimlerinin olumlu yönde gelişmesini etkilemektedir. Bu doğrultuda öğretmenlere yönelik iyi oluş temelli hizmet içi eğitimlerin planlanması, dezavantajlı öğrenciler için destekleyici dil etkinliklerinin artırılması ve eğitimde sürekliliği sağlayacak politikaların geliştirilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis study aimed to reveal the relationship between the education of reading, writing, speaking, and listening skills of children from seasonal agricultural worker families and their well-being within the framework of Seligman's PERMA model. This research seeks to understand the connection between well-being in education and Turkish language lesson achievements of disadvantaged children who are seasonal agricultural workers by examining their basic language skills in the Turkish course through the five dimensions of the PERMA model (positive emotions, positive relationships, meaning, engagement and accomplishment). This study was designed as a case study, which is a qualitative research method. The study group consisted of students attending a middle school with peers who shared similar cultural and linguistic backgrounds and Turkish language teachers working at the same school. A total of 84 participants, including 12 Turkish language teachers at a public middle school and 72 students continuing their education there, were included in the study. The criterion sampling technique, a purposive sampling method, was used to select participants. As a data collection technique, a semi-structured interview form prepared specifically for this thesis was used for both teachers and students. The interview questions were formulated based on the dimensions of the PERMA model to uncover students' affective, cognitive, and social experiences with regard to language skills. The data were analyzed using content analysis. The research findings indicate that, in addition to being evaluated as an academic process, the Turkish language skills of seasonal agricultural worker students are closely related to their emotional experiences, social relationships, and the meanings they attribute to learning. It was determined that students' participation in class and their perception of achievement were strengthened by the support provided by the teacher, a safe classroom environment, and constructive relationships with peers. Factors such as migration, language differences, adaptation problems, and interruptions in educational continuity negatively affected their well-being. Teachers' opinions revealed that inclusive classroom practices, collaborative activities, and supportive teacher attitudes enhance students' language skills and their well-being. The development of Turkish language skills and well-being in the education of seasonal agricultural worker students are interrelated. Providing inclusive and well-being-focused educational environments that support students' language skills positively affects their academic adaptation and psychosocial development. In this direction, it is recommended to plan well-being-based in-service training for teachers, increase supportive language activities for disadvantaged students, and develop policies that ensure continuity of education.