Bilginin bölgesel yayılımı ve ekonomik büyüme üzerine etkilerinin Avrupa bölgesinde analizi
Analysis of regional knowledge spillover and its effect on economic growth in the European region
- Tez No: 640871
- Danışmanlar: PROF. DR. EROL KUTLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
Bu doktora tez çalışması bilginin ve bilgi yayılımının ekonomik büyüme üzerine etkisini incelemektedir. Analizin ilk kısmında belli bir eşik seviyenin üzerinde bulunan mevcut bilgi kapasitesinin ülkelerin büyümesi üzerine etkisini üretim fonksiyonu yardımıyla panel veri kullanılarak analiz edilmektedir. Ampirik sonuçlar belli bir eşik seviyenin üzerindeki bilgi kapasitesinde gerçekleşecek bir artışın ülkelerin ekonomik büyüme performansları üzerinde anlamlı ve pozitif etkisinin olduğunu göstermektedir. Analizin ikinci kısmında Avrupa bölgesinde yer alan ülkeler özelinde bilgi yayılımının ülkelerin ekonomik büyüme performansları üzerine etkisi üretim fonksiyonu yaklaşımı ve panel veri kullanılarak analiz edilmektedir. Bilginin farklı yayılım kanalları ayrı ayrı incelenmek yerine tek bir endeks altında toplanmıştır. Elde edilen bulgular söz konusu dönemde bilgi yayılım endeksinde meydana gelecek bir artışın ülkelerin ekonomik büyüme performansları üzerinde anlamlı ve pozitif bir etkisinin olduğunu göstermektedir. Bu çalışma kapsamında gerçekleştirilen analizler daha önce yapılan çalışmaları veri seti ve zaman boyutuyla zenginleştirmeyi amaçlamaktadır. Analize dâhil edilen ve 2007 yılından itibaren derlenmeye başlayan yeni verilerin analize dâhil edilmesiyle mevcut çalışmalar içerik bakımından bir adım ileriye götürülmektedir.
Özet (Çeviri)
This doctoral thesis examines the impact of knowledge and knowledge spillover on economic growth. In the first part knowledge absorbative capacity of countries which is above threshold level is analised by using panal data techniques via production function. Empirical results demonstrate that an increase in absorbative capacity has positive and statistically significant impact on economic performance of countries. In the second part of the analysis, the effect of knowledge dissemination/spillover on countries' economic performance within European region is analised by using production function approach and panel data. In spite of examine different channels of knowledge spillover one by one these various channels has been collected together and generated knowledge index. The findings show that in a given time period an increase in knowledge dissemination/spillover index has positive and statistically significant impact on economic growth performance of countries. The analysis within the scope of this study aims to enrich previous studies in terms of data set and time dimension. It is foreseen that existing studies will be taken one step further in terms of content by including the new data which has been compiled since 2007.