The impact of personality structures and psychological capital on work engagement in e-commerce sector in Istanbul
Kişilik yapılarının ve psikolojik sermayenin iş bağlantısına etkisi
- Tez No: 640870
- Danışmanlar: DR. HAKKI AKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışmada kişilik yapılarının ve psikolojik sermayenin work engagement üzerindeki etkisinin varlığı araştırılması amaçlanmıştır. Ayrıca bireylerin kişilik yapıları ile psikolojik sermaye düzeyleri arasındaki ilişkinin yönü ve şiddeti hakkında bilgi edinilmesi de amaçlanmıştır. Araştırmanın amaçları kapsamında bu çalışmada betimsel tarama modeli ve ilişkisel tarama modeline başvurulmuştur. Araştırmanın evrenini İstanbul ilinde e-ticaret firmalarında çalışan, 18 yaşından büyük beyaz yakalı çalışanlar oluşturmaktadır. Araştırmada örnekleme yöntemi olarak kolayda örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak nicel araştırma yöntemlerinden anket kullanılmıştır. Araştırmacı tarafından düzenlenen anket formu katılımcılarla online platformlar üzerinden ulaşılarak doldurulmuştur. Araştırmanın sonucu beyaz yakalı çalışanlara ait verilerin analizinde IBM SPSS 20 programı kullanılmıştır. Beyaz yakalı çalışanların demografik ve çalışma hayatı ile ilgili özelliklerine göre dağılımları frekans ve yüzde olarak belirtilmiştir. Araştırmada kullanılmış olan Big Five Inventory-10, Psycological Capital Scale ve Utrecht Work Engagement Scale ve bunların alt boyutlarından alınan puanların normal dağılıma uyup uymadıklarının kontrolü basıklık ve çarpıklık değerleri göz önünde bulundurularak saptanmıştır. Beyaz yakalı çalışanların ölçek ve alt boyutları puanlarının normal dağılım gösterdiği tespit edildiğinden gruplar arası farklılıklar parametrik testler olan bağımsız örneklemler için t-testi ve tek yönlü varyans analizi (ANOVA) dir. Üç ve üçten fazla olan grupların alt boyut ve ölçek puanlarının farklılaşma gösterdiği grupların tespiti için post hoc testlerinden grup varyansları homojen dağıldığından Tukey testi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen bulgular %95 güven düzeyinde dikkate alınmıştır.Ölçeklerin faktör yapılarının tespit edilmesinde açımlayıcı faktör analizi kullanılmış olup, hipotezlerin testinde çoklu regresyon analizi kullanılmıştır. Sonuç olarak sonucunda beyaz yakalı çalışanların kişilik yapılarının işe gönülden adanma tutumları üzerinde istatistiksel bakımdan anlamlı bir etkisinin olduğu, ayrıca yine benzer şekilde beyaz yakalı çalışanların psikolojik sermaye düzeylerinin işe gönülden adanma üzerinde istatistiksel bakımdan anlamlı bir etkisinin olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to investigate the effect of personality structures and psychological capital on the work engagement attitudes of white collar employees. It is also aimed to obtain information about the direction and severity of the relationship between individuals' personality structures and psychological capital levels. For the purposes of the research, descriptive scanning model and relational scanning model were used in this study. The universe of the research consists of white collar employees over 18 years old who work in e-commerce companies in Istanbul. In the research, easy sampling method was used as sampling method. In the research, a questionnaire, one of the quantitative research methods, was used as a data collection tool. The questionnaire prepared by the researcher was filled out by accessing the participants through online platforms. As a result of the research, IBM SPSS 20 program was used to analyze the data of white collar employees. Distribution of white-collar employees according to their demographic and working life characteristics are specified in frequency and percentage. The control of whether the scores obtained from the Big Five Inventory-10, psycological capital scale and utrecht work engagement scale and their sub-dimensions match the normal distribution were determined by considering the kurtosis and skewness values. Since the scale and sub-dimensions of the white-collar workers were found to have a normal distribution, differences between groups were investigated with t-test for independent samples and one-way analysis of variance (ANOVA). The Tukey test was used to determine the groups in which the sub-dimension and scale scores of groups with three and more than three differed, since the group variances from the post hoc tests were homogeneously distributed. Findings obtained as a result of the research were taken into consideration at the level of 95% confidence. Exploratory factor analysis was used to determine the factor structures of the scale, and multiple regression analysis was used in the test of hypotheses As a result, it has been determined that the personality structures of white-collar employees have a statistically significant effect on their work engagement attitudes, and also the psychological capital levels of white-collar employees have a statistically significant effect on their work engagement attitudes.