Artırılmış gerçeklik destekli argümantasyon yönteminin ilköğretim 7. sınıf öğrencilerinin maddenin tanecikli yapısı ve saf maddeler konusundaki akademik başarılarına etkisi
The effect of augmented reality-supported argumentation method on the academic achievement of primary school 7th grade students regarding the particular structure of substance and pure substances
- Tez No: 640899
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE GÜNERİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 227
Özet
Bu araştırmanın amacı; artırılmış gerçeklik destekli argümantasyon yönteminin yedinci sınıf öğrencilerinin akademik başarısına olan etkisini incelemektir. Bu amaca göre araştırmada, yedinci sınıf öğrencilerinin“Maddenin Tanecikli Yapısı”ve“Saf Maddeler”konusundaki başarılarına artırılmış gerçeklik destekli argümantasyon yönteminin etkisi incelenmiştir. Nicel araştırma yöntemi kullanılarak yürütülen araştırmada yarı deneysel desen kullanılmıştır. Çalışmanın örneklemini, 2018-2019 eğitim öğretim yılında Kayseri ili Melikgazi ilçesindeki bir devlet okulunun yedinci sınıfında öğrenim gören 105 öğrenci oluşturmaktadır. Çalışma altı hafta sürmüştür. Veriler“Maddenin Tanecikli Yapısı”ve“Saf Maddeler”konusuna yönelik hazırlanan ön test ve son test olarak kullanılan başarı testi ile toplanmıştır. Veri toplama araçlarından elde edilen veriler SPSS paket programı ile analiz edilmiştir. Grupların ön test puanları arasındaki farklılığın belirlenmesi için tek yönlü ANOVA analizi yapılmıştır. Elde edilen analiz sonuçları aracılığıyla deney ve kontrol grupları belirlenmiştir. Ön test ve son test sonuçları bağımsız örneklem t testi ile analiz edilmiştir. Konunun öğretiminde deney grubu öğrencilerine artırılmış gerçeklik destekli argümantasyon yöntemi kullanılırken, kontol grubunda mevcut öğretim programı uygulanmıştır. Yapılan çalışmalar sonrasında gruplar arasında akademik başarı açısından deney grubu lehine anlamlı bir fark olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research; to examine the effect of augmented reality supported argumentation method on the academic success of seventh grade students. According to this purpose, the effect of the augmented reality-supported argumentation method on the success of the seventh grade students on the“Granular Structure of Matter”and“Pure Substances”was examined. In the research carried out using the quantitative research method, semi-experimental design was used. The sample of the study consists of 105 students studying in the seventh grade of a public school in Melikgazi district of Kayseri province in 2018-2019 academic year. The work lasted six weeks. The data were collected with the pre-test and post-test prepared for the subject of“Granular Structure of Matter”and“Pure Substances”. The data obtained from the data collection tools were analyzed with SPSS software. One-way ANOVA analysis was performed to determine the difference between the pr-test scores of the groups. Experimental and control groups were determined through the analysis results obtained. Pre-test and post-test results were analyzed with independent sample t test. While the augmented reality-supported argumentation method is used for the experimental group students in the teaching of the subject, the current curriculum was applied in the control group. After the studies, it was determined that there was a significant difference in favor of the experimental group in terms of academic success.