Sosyal medya ve Z kuşağı siyasal katılım davranışı ilişkisi
The relation of social media and political participation behavior of Z generation
- Tez No: 640904
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YAVUZ TUNA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, İletişim Bilimleri, Political Science, Communication Sciences
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Tasarımı ve Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Sosyal medya uygulamaları hem bireysel davranışlarda hem de sosyal ilişkilerde bir dizi değişimler meydana getirmiş ve sosyal medyanın etkileri hemen her alanda kendini göstermiştir. Bireylerarası ilişkilerden toplumsal hareketlere varana dek etkisi hissedilen sosyal medyanın, insanların siyasi tutum ve davranışlarını da etkilemesi muhtemeldir. Son yıllarda kullanımı oldukça artan ve sadece bireyler tarafından değil devlet kurumları, üniversiteler, ticari markalar, belediyeler, siyasi partiler ve siyasiler tarafından kullanılan ve siyasi seçimlerde bir siyasi propaganda alanı olarak seçime katılan tüm partiler tarafından en az geleneksel medya araçları kadar tercih edilen sosyal medya uygulamaları, kullanım oranı göz önüne alındığında incelenmeye değer ve bireylerin siyasal katılım davranışları ile ilişkili olarak görünmektedir. Sosyal medyanın 2000 yılı ve sonrası doğumlu olan Z Kuşağı bireyler üzerindeki etkisinin siyasi katılım davranışını kapsayıp kapsamadığının araştırıldığı bu çalışmada, tarama yöntemi esas alınarak, Z kuşağı bireylere online ortamlar yoluyla iletilen anket sorularından alınan veriler SPSS programı aracılığıyla analiz edilmiş ve aradaki ilişkinin sınırlı düzeyde olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Since social media has started to take place intensely in people's daily life, a number of changes have occurred in both individual behavior and social relations, and the effects of social media have manifested itself in almost every area. It is possible that social media, which is affected from interpersonal relations to social movements, will also affect the political attitudes and behaviors of people. Social media, which have increased in use in recent years and are used not only by individuals but also by state institutions, universities, trademarks, municipalities, political parties and politicians, and are preferred by all parties participating in the political elections as a political propaganda field at least as much as traditional media tools Given the rate of use, it is worth examining and seems to be associated with individuals' behaviors of political participation. In this study, which investigated whether the effect of social media on Generation Z individuals born in 2000 and after includes political participation behavior, the data obtained from the questionnaire questions sent to Generation Z individuals via online media were analyzed and it was determined that the relationship between them was at a limited level.