Dijital medyada siyasal iletişim ve Z kuşağı üniversite öğrencileri: İstanbul özelinde çevrimiçi siyasal katılım üzerine bir araştırma
Political communication in digital media and generation Z university students: A research on online political participation in Istanbul
- Tez No: 796329
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EZGİ EYÜBOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, İletişim Bilimleri, Political Science, Sociology, Communication Sciences
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
Teknolojik gelişmeler hem sosyolojik dönüşümlere hem de bireysel alışkanlıklarda değişimlere yol açmaktadır. İletişim teknolojilerindeki özellikle dijital iletişim teknolojilerindeki ilerlemelere bakıldığında, veri kullanımının ve yapay zeka algoritmalarındaki gelişmelerin, tüm toplumsal hayatı kapsayan bir değişim gücüne sahip olduğu savunulmaktadır. Günümüzde sosyal medya platformlarında veri madenciliği ve makine öğrenimi kullanımı sayesinde bireylerin tüm kişisel verilerine ulaşılır hale gelinmiştir. Bu verilerin etkin bir şekilde kullanılması siyasal iletişimi de dönüştürmeye başlamıştır. Bu gelişmeler hem mevcut siyasal propaganda yöntemlerinin dönüşmesine neden olmuş, hem de bireylerin siyasal katılım davranışlarını değiştirmeye başlamıştır. Bu çalışmanın amacı, siyasal iletişimde kişiye özel dijital veri ve post-truth içerik kullanımının Z kuşağının çevrimiçi siyasal katılımı üzerindeki etkisini analiz etmektir. Bu amaç doğrultusunda üç temel üzerine hipotezler kurulmuştur: sosyal medya kullanımı, çevrimiçi bilgiye güven algısı ve kişiye özel dijital veri güvenliği algısı. Böylece, çalışmada dijital iletişim teknolojilerinin gelişmesiyle birlikte yaygınlaşan sosyal medya platformlarında kişiye özel verilerin ve sahte içeriklerin siyasal iletişimde kullanımının Z kuşağının çevrimiçi siyasal katılımı üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Bu çalışmada genel tarama modellerinden kesitsel araştırma seçilmiş olup, araştırma tekniği olarak çevrimiçi anket tekniği kullanılmıştır. Örneklem tekniği olarak kartopu örnekleme kullanılmış olup, İstanbul'da okuyan 18-24 yaş arası 356 sosyal medya kullanıcısı üniversite öğrencisinden çevrimiçi anket yoluyla veri toplanmıştır. Yapılan çoklu regresyon testinde bağımsız değişkenlerin bağımlı değişken olan çevrimiçi siyasal katılım ile pozitif yönde anlamlı ilişkili olduğu görülmüştür. Elde edilen verilerden ise katılımcıların siyasi gündeme karşı ilgisiz olmadıkları ancak pasif bir çevrimiçi siyasal katılım davranışı gösterdikleri, bunun yanı sıra kişiye özel dijital verilerinin onay vermedikleri durumlarda kullanılacağı endişesi yaşadıkları ve karşılaştıkları çevrimiçi siyasi içeriklerin doğruluğundan tam olarak emin olmadıkları sonucuna ulaşılmıştır. Bu sonuçlar birbiriyle ilişkili olarak gençlerin hem dijital çağın suskunluk sarmalı içine girdiklerini hem de gözetim toplumu kavramının yarattığı baskıyı üzerlerinde hissettiklerini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Technological developments lead to both sociological transformations and changes in individual habits. When we look at the advances in communication technologies, especially in digital communication technologies, it is argued that the use of data and the developments in artificial intelligence algorithms have a power of change that covers all social life. Today, thanks to the use of data mining and machine learning on social media platforms, all personal data of individuals have become accessible. The effective use of these data has also begun to transform political communication. These developments both caused the transformation of existing political propaganda methods and started to change the political participation behaviors of individuals. The aim of this study is to analyze the effect of personal digital data and post-truth content use in political communication on the online political participation of Generation Z. For this purpose, hypotheses have been established on three pillars: social media usage, perception of online information trust and personalized digital data security perception. Thus, in the study, the effects of the use of personal data and fake content in political communication on social media platforms, which became widespread with the development of digital communication technologies, on the online political participation of Generation Z were investigated. In this study, cross-sectional research was chosen from the general survey models, and the online survey technique was used as the research technique. Snowball sampling was used as the sampling technique, and data were collected through an online survey from 356 social media user university students aged 18-24 studying in Istanbul. In the multiple regression test, it was seen that the independent variables were positively and significantly related to the dependent variable, online political participation. From the data obtained, it was concluded that the participants were not indifferent to the political agenda, but showed a passive online political participation behavior, in addition, they were worried that their personal digital data would be used in cases where they did not give their consent, and that they were not completely sure of the accuracy of the online political content they encountered. These results, in relation to each other, show that young people both enter the spiral of silence of the digital age and feel the pressure created by the concept of the surveillance society.